GAZA - Vážne obmedzenia dodávok humanitárnej pomoci do Pásma Gazy spolu s vojenskou ofenzívou Izrela sa môžu považovať za vojnový zločin a posudzovať by to mali medzinárodné súdy. Uviedol to v utorok Vysoký komisár OSN pre ľudské práva Volker Türk.
"Rozsah pokračujúcich izraelských obmedzení pre vstup pomoci do Gazy spolu so spôsobom, akým pokračuje v nepriateľských akciách, sa môže rovnať používaniu hladu ako vojnovej metódy, čo je vojnový zločin," uviedol Türk. OSN varovala pred hroziacim hladomorom v Pásme Gazy, pretože v zúfalej situácii sa tam nachádza približne 1,1 milióna ľudí.
Türk vyzval kompetentných, aby vytvárali na Izrael tlak. "Musia trvať na tom, aby Izrael konal a umožnil nerušený vstup a distribúciu potrebnej humanitárnej pomoci a tovaru," dodal.Podľa OSN je Izrael okupačnou mocnosťou, pretože kontroluje prakticky všetky prístupové body a dodávky do Pásma Gazy. Izrael to odmieta, pretože sa vojensky z Pásma Gazy stiahol v roku 2005.
Celá populácia Pásma Gazy je vystavená vážnemu nedostatku potravín, tvrdí Blinken
Židovský štát vojensky zaútočil na Pásmo Gazy po teroristickom útoku zo 7. októbra 2023. Islamistické hnutie Hamas, ktorá ovládalo Pásmo Gazy, a ďalší palestínski militanti vtedy zabili asi 1200 ľudí v Izraeli a asi 250 uniesli ako rukojemníkov.