KIŠIŇOV - Moldavský separatistický región Podnestersko požiadal v stredu Rusko o "ochranu". Vyplýva to z uznesenia, ktoré bolo tamojším parlamentom prijaté na mimoriadnom zasadaní, informuje TASR podľa agentúry AFP.
V rezolúcii sa uvádza, že predstavitelia tohto proruského odštiepeneckého regiónu požiadajú ruskú Radu federácie a Štátnu Dumu o "zavedenie opatrení na ochranu Podnesterska tvárou v tvár zvýšenému tlaku zo strany Moldavska", citovali miestne i ruské tlačové agentúry. Podnesterský parlament sa v stredu zišiel na mimoriadnom zasadaní prvýkrát od roku 2006. Išlo len o siedme zasadanie zákonodarného zboru tejto medzinárodne neuznanej republiky vyhlásenej v septembri 1990, pripomína AFP.
Na predchádzajúcom mimoriadnom zasadaní separatisti vyhlásili referendum o pripojení k Rusku, v ktorom drvivá väčšina zúčastnených hlasovala za. Samozvaná Podnesterská republika, ktorú ovládajú proruskí separatisti, sa nachádza na juhozápade Moldavska pri hraniciach s Ukrajinou. Existujú obavy, že v Podnestersku by sa mohol otvoriť nový front vo vojne Ruska s Ukrajinou. Ukrajinská armáda varovala, že Rusko by mohlo z Podnesterska zaútočiť na neďaleké ukrajinské prístavné mesto Odesa.
Napätie v odštiepeneckom Podnestersku je nebezpečné pre celý región
Napätá situácia v moldavskom separatistickom regióne Podnestersko je nebezpečná pre celý región. Poľský premiér Donald Tusk takto v stredu reagoval na jeho žiadosť o "ochranu". Informuje agentúra AFP. "Problém Moldavska a Podnesterska nie je nový a hrozba ruskej intervencie alebo prinajmenšom nejakej provokácie je tam niečo dlhotrvajúce. Nie som prekvapený. Ale ukazuje to, aká nebezpečná je situácia nielen pre Ukrajinu," povedal Tusk novinárom.
archívne video
V rezolúcii podnesterského parlamentu sa uvádza, že predstavitelia regiónu, ktorý sa odštiepil od Moldavska, požiadajú ruskú Radu federácie a Štátnu Dumu o "zavedenie opatrení na ochranu Podnesterska tvárou v tvár zvýšenému tlaku zo strany Moldavska", citovali miestne i ruské tlačové agentúry.
Parlament sa zišiel prvýkrát od roku 2006
Podnesterský parlament sa v stredu zišiel na mimoriadnom zasadaní prvýkrát od roku 2006. Išlo len o siedme zasadanie zákonodarného zboru tejto medzinárodne neuznanej republiky vyhlásenej v septembri 1990, pripomína AFP. Na predchádzajúcom mimoriadnom zasadaní separatisti vyhlásili referendum o pripojení k Rusku, v ktorom drvivá väčšina zúčastnených hlasovala za. Samozvaná Podnesterská republika leží na juhozápade Moldavska pri hraniciach s Ukrajinou a ovládajú ju proruskí separatisti.
Existujú obavy, že práve tu by sa mohol otvoriť nový front vo vojne Ruska s Ukrajinou. Ukrajinská armáda varovala, že Rusko by mohlo z Podnesterska zaútočiť na neďaleké ukrajinské prístavné mesto Odesa.
Ochrana hraníc s Ruskom a Bieloruskom je pre Poľsko životne dôležitá
Poľský premiér Donald Tusk v stredu vyhlásil, že účinná ochrana poľskej hranice s Ruskom a Bieloruskom je otázka toho, či Poľsko "bude, alebo nebude" existovať. Informuje agentúra PAP.
Tusk to povedal novinárom po stretnutí s nórskym kolegom Jonasom Gahrom Störem, s ktorým diskutovali o zabezpečení hraníc. "Možno v tejto chvíli to pre Nórsko neplatí, ale pre Poľsko nie je účinná ochrana jeho hraníc s Ruskom a Bieloruskom len otázkou migračnej politiky, ale aj otázkou toho, či poľský štát bude, alebo nebude," uviedol Tusk.
"Preto bude pre nás každá skúsenosť veľmi cenná, ako bude aj výmena skúseností s Nórskom," dodal. Tusk pripomenul, že Poľsko hraničí okrem ruskej enklávy Kaliningrad aj s Bieloruskom, ktoré "fakticky uplatňuje Putinovu migračnú politiku".
Poľský premiér ďalej povedal, že sa snaží zavádzať opatrenia, ktoré umožnia "účinnú reakciu na migračnú agresiu organizovanú Moskvou a Minskou", ale zároveň zachovávajú "humanitárne princípy", pretože ľudia pokúšajúci sa prekročiť hranice sú tiež obeťami Putina a Alexandra Lukašenka, prezidenta Bieloruska".