TOKIO/ LONDÝN – Japonská ekonomika, ktorá bola dlhodobo jednou z najsilnejších a najstabilnejších na svete, sa otriasa v základoch, v poslednom štvrťroku minulého roka sa tak prepadli do finančnej recesie. Ekonomické ťažkosti sa však dotkli aj Európy, s rovnakým scenárom dnes zápasí Veľká Británia, ktorej ekonomická stabilita sa pomaly rúca.
archívne video
Japonsko stratilo status tretej najväčšej svetovej ekonomiky v prospech Nemecka, keď v poslednom štvrťroku minulého roka nečakane skĺzlo do recesie v dôsledku slabého domáceho dopytu. Rovnako je na tom aj Británia, ktorá sa koncom minulého roka prepadla do recesie v dôsledku vysokej inflácie a krízy životných nákladov. Hrubý domáci produkt (HDP) sa vo štvrtom štvrťroku 2023 znížil o 0,3 % po tom, ako v predchádzajúcich troch mesiacoch klesol o 0,1 %, oznámil vo štvrtok britský štatistický úrad ONS.
Podľa údajov, ktoré zverejnila vo štvrtok japonská vláda, hrubý domáci produkt (HDP) krajiny v roku 2023 dosiahol v prepočte 4,21 bilióna amerických dolárov (3,93 bilióna eur). Japonsko sa tým zaradilo až na štvrté miesto v rebríčku najväčších svetových ekonomík po Nemecku s HDP v objeme 4,46 bilióna USD. K oslabeniu výkonu hospodárstva prispel najmä prudký pokles hodnoty japonského jenu.
Za tri mesiace do konca decembra 2023 sa japonská ekonomika v porovnaní s predchádzajúcim kvartálom zmenšila o 0,1 % po tom, ako klesla aj v treťom štvrťroku. Dostala sa tak do tzv. technickej recesie, za ktorú sa považuje medzikvartálne oslabenie výkonu ekonomiky v dvoch po sebe nasledujúcich štvrťrokoch. Súkromná spotreba, ktorá tvorí viac ako polovicu HDP Japonska, klesla o 0,2 %. Slabé boli aj podnikové investičné výdavky, ktoré klesli o 0,1 %.
Ekonómovia teraz očakávajú, že japonská centrálna banka pravdepodobne v apríli začne normalizovať svoju extrémne uvoľnenú menovú politiku a zvýši doteraz uplatňované záporné úrokové sadzby.
V ekonomických ťažkostiach sú aj britské ostrovy
Recesia, za ktorú sa považujú dva po sebe nasledujúce štvrťroky poklesu HDP, zasiahla Spojené kráľovstvo prvýkrát od roku 2020, keď hospodárstvo čelilo následkom pandémie ochorenia COVID-19.
„V tomto štvrťroku klesli všetky hlavné odvetvia, pričom rast najviac brzdili výroba, stavebníctvo a veľkoobchod," uviedla riaditeľka ekonomickej štatistiky ONS Liz McKeownová.
Správa o skĺznutí do recesie prišla deň po oznámení štatistického úradu, že inflácia v Spojenom kráľovstve v januári zotrvala na decembrovej hodnote 4 %, čo je dvojnásobne viac ako inflačný cieľ britskej centrálnej banky.