PEKING - Peking musí rozhodne zabrániť odštiepeniu Taiwanu od pevninskej Číny, vyhlásil v utorok čínsky prezident Si Ťin-pching. Zopakoval, že znovuzjednotenie Číny s Taiwanom je nevyhnutné, informuje agentúra Reuters s odvolaním sa na čínske médiá.
Čína si Taiwan nárokuje ako svoje územie a to aj napriek námietkam zo strany nezávislej vlády v Tchaj-peji, ktorá obviňuje Peking zo snáh vyvinúť vojenský alebo ekonomický tlak na ovplyvnenie výsledkov hlasovania na ostrove tak, aby bol priaznivý pre čínsku vládu. Na Taiwane sa 13. januára konajú prezidentské a parlamentné voľby a hlavnou témou volebnej kampane je podľa Reuters spôsob, akým ostrov rieši vzťahy s Čínou.
archívne video
Si Ťin-pching v utorok pri príležitosti 130. výročia narodenia niekdajšieho čínskeho vodcu Maa Ce-tunga, ktorý v roku zvíťazil v občianskej vojne proti čínskym nacionalistom, ktorí z pevniny ušli na Taiwan, vyhlásil, že "úplné zjednotenie vlasti je nezastaviteľným trendom". Zdôraznil, že Čína "musí a nevyhnutne bude zjednotená". Peking podľa neho tiež musí prehĺbiť integráciu medzi oboma stranami, podporovať mierový rozvoj vzťahov naprieč Taiwanskou úžinou a "rozhodne zabrániť komukoľvek, aby akýmkoľvek spôsobom oddelil Taiwan od Číny".
V prejave čínskeho prezidenta sa podľa Reuters neobjavili žiadne zmienky o použití sily voči Taiwanu, hoci Peking túto možnosť nikdy úplne nevylúčil, ani o nadchádzajúcich voľbách. Peking dlhodobo tvrdí, že voľby na Taiwane sú vnútornou záležitosťou Číny, ale že obyvatelia ostrova majú na výber medzi vojnou a mierom a každý pokus o nezávislosť Taiwanu znamená vojnu. Za posledný rok a pol Čína usporiadala dve série veľkých vojnových cvičení v okolí Taiwanu a pravidelne vysiela vojnové lode a stíhačky do Taiwanského prielivu.
Vláda v Pekingu opakovane odmieta hlavného kandidáta za taiwanského prezidenta, Laja Čching-te, známeho aj pod menom William Lai, ktorého nominovala vládnuca Demokratická pokroková strana (DPP). Podľa Číny je Laj nebezpečným separatistom a odmieta jeho výzvy na rokovania. DPP aj opozičná Nacionalistická strana (Kuomintang), ktorá je tradične naklonená užším vzťahom s Pekingom, ale podľa svojich vyjadrení odmieta pro-čínsky postoj, vyhlasujú, že iba obyvatelia ostrova môžu rozhodnúť o svojej budúcnosti.