WASHINGTON - Chirurgovia transplantovali zomierajúcemu mužovi prasačie srdce. Ide pritom iba o druhú experimentálnu operáciu tohto druhu, informuje agentúra AP.
Lekári z Lekárskej univerzity v Marylande vyhlásili, že Lawrence Faucette, 58-ročný veterán námorníctva, čelil takmer istej smrti v dôsledku zlyhávania srdca, no pridružené zdravotné ťažkosti zabránili tomu, aby bol zaradený na zoznam čakateľov na transplantáciu. Muž sa však po zákroku cítil dobre a už dva dni po ňom vtipkoval. Nasledujúcich niekoľko týždňov bude kritických, lekári však považujú za dobrú správu, že telo zatiaľ orgán neodmietlo.
Prvú takúto operáciu vykonal minulý rok ten istý tím a počas nej Davidovi Bennetovi transplantovali geneticky upravené prasačie srdce. Bennet však žil iba dva mesiace po operácii. Lekári však medzičasom urobili pokrok v tomto druhu liečby, okrem iného objavili aj vírus ukrytý v orgáne transplantovanom Bennetovi. Faucette je zároveň v lepšom stave, ako bol Bennet, jeho šanca na prežitie je preto vyššia.
Vedci a lekári dúfajú, že nedávne pokusy im prinesú ďalšie vedomosti
Spojené štáty trápi nedostatok orgánov na transplantáciu. Minulý rok tam lekári vykonali iba 4100 transplantácií srdca, čo je rekordne nízky počet. Uprednostňovaní boli preto pacienti s najvyššou šancou na prežitie. Transplantácie zvieracích orgánov ľuďom dlhodobo zlyhávali, pretože ľudský imunitný systém okamžite napádal a ničil cudzie tkanivá. Teraz sa však vedci opätovne pokúšajú použiť orgány z prasiat geneticky modifikovaných tak, aby ich ľudské telo lepšie prijímalo.
Toto srdce, ktoré poskytla spoločnosť Revivicor z mesta Blacksburg v štáte Virgínia, má desať genetických modifikácií, pri ktorých boli niektoré prasacie gény nahradené ľudskými, aby bol orgán prijateľnejší pre ľudský imunitný systém. Vedci a lekári dúfajú, že nedávne pokusy transplantovať prasacie srdcia a obličky im prinesú ďalšie vedomosti potrebné na to, aby mohli začať formálne vedecky študovať xenotransplantácie– transplantácie orgánov od živočíchov iného druhu do ľudských tiel.