MADRID - Európska únia chce do konca roka 2023 dohodu o tom, ako si poradí s tisíckami migrantov smerujúcimi na kontinent, a to aj napriek námietkam Maďarska a Poľska. Uviedol to v pondelok španielsky premiér Pedro Sánchez, informuje TASR podľa správy agentúry AFP.
Európski predstavitelia dúfajú, že sa podarí dosiahnuť dohodu a rozmiestňovaní žiadateľov o azyl v 27 členských krajinách. Štáty ako Taliansko, Grécko a Španielsko totiž vyhlasujú, že ako hlavné vstupné body migrantov musia nespravodlivo niesť najväčšiu záťaž. Nacionalistické vlády predovšetkým v Maďarsku a Poľsku však namietajú proti plánu na prerozdeľovanie migrantov medzi členskými krajinami, čo sa prejavilo aj na minulotýždňovom summite Európskej únie.
archívne video
Maďarsko a Poľsko odmietli deklaráciu
"Dúfam,... že budeme schopní tento dôležitý problém počas tohto funkčného obdobia vyriešiť," uviedol španielsky premiér, ktorého krajina prevzala v júli polročné rotujúce predsedníctvo v Rade EÚ. "Pre Španielsko by to bolo podstatné a z politického hľadiska dokonca symbolické... po rokoch migračných kríz," uviedol Sánchez, pričom poukázal na potrebu "koordinácie a spolupráce". Varšava a Budapešť odmietli minulý týždeň na summite EÚ deklaráciu, ktorá by zakotvila všeobecnú dohodu, že členské štáty si prerozdelia žiadateľov o azyl, alebo zaplatia krajinám, ktoré ich príjmu. Podľa Maďarska a Poľska musí byť takáto dohoda prijatá jednohlasne a nie kvalifikovanou väčšinou.
Prijímanie rozhodnutí kvalifikovanou väčšinou
Ministri vnútra EÚ sa totiž v júni dohodli, že rozhodnutia týkajúce sa žiadateľov o azyl bude môcť prijímať kvalifikovaná väčšina - čiže aspoň 15 z 27 členských krajín, v ktorých musí žiť najmenej 65 percent obyvateľov EÚ. Prijímanie rozhodnutí kvalifikovanou väčšinou je "zakotvené v dohodách", upozornil Sánchez v pondelok na spoločnej tlačovej konferencii s predsedníčkou Európskej komisie (EK) Ursulou von der Leyenovou. "Neexistuje väčšia politická legitímnosť než je dodržiavanie dohôd," dodal španielsky premiér.