RÍM - Haiti, Sudán a africký región Sahel patria medzi oblasti s najvyšším stupňom výstrahy OSN v súvislosti s potravinovou bezpečnosťou. Vyžaduje si to "naliehavé" opatrenia zo strany medzinárodného spoločenstva, varovali v pondelok potravinové organizácie. Informuje agentúra AFP.
Afganistan, Nigéria, Somálsko, Južný Sudán a Jemen zostávajú v najvyššom stupni pohotovosti. Teraz k nim pribudli Haiti, Sudán a krajiny Sahelu - Burkina Faso a Mali, uvádza sa v spoločnej správe Organizácie OSN pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) a Svetového potravinového programu (WFP), ktorý spadá tiež pod OSN.
Hrozia katastrofálne podmienky
Tento krok nasleduje po prísnych obmedzeniach pohybu osôb a tovaru v Burkine Faso a Mali, ktoré zasiahol džihád, ako aj na krízou zmietanom Haiti a po nedávnom vypuknutí konfliktu v Sudáne, uvádza sa v správe.
Vo všetkých ohniskách najvyššej úrovne sa nachádzajú "komunity, ktoré čelia alebo budú podľa prognóz čeliť hladu, alebo im hrozí, že sa dostanú do katastrofálnych podmienok", uvádza sa v správe. Tieto oblasti si zároveň vyžadujú "najnaliehavejšiu pozornosť".
El Niňo
Správa upozorňuje na riziko rozšírenia sudánskej krízy a uvádza, že klimatický jav El Niňo vyvoláva obavy z klimatických extrémov v zraniteľných krajinách na celom svete. El Niňo je rozsiahle oteplenie povrchových teplôt v strednej a východnej časti rovníkového Tichého oceánu. Správa upozorňuje, že "očakávaná zmena klimatických modelov bude mať závažné dôsledky pre viaceré ohniská".
Medzi tieto klimatické modely patria "podpriemerné dažde v suchom koridore Strednej Ameriky" a potenciálne "po sebe nasledujúce extrémne klimatické javy, ktoré zasiahnu oblasti Sahelu a Afrického rohu", uvádza sa v správe.