CHARTÚM - Počas dvoch dní bojov, ktoré tento týždeň vypukli v hlavnom meste sudánskeho štátu Západný Dárfúr, zahynulo najmenej 74 ľudí. Podľa agentúry AFP to v piatok uviedol sudánsky odborový zväz lekárov.
Zväz dodal, že ide len o bilanciu obetí bojov v Džunajne, hlavnom meste zväzového štátu Západný Dárfúr, a aj to len za pondelok a utorok. Počet obetí, ktoré si vyžiadali boje v ďalších dňoch tohto týždňa, lekári stále nie sú schopní potvrdiť, uviedla AFP citovaná agentúrou TASR. Podľa spravodajskej televízie CNN zväz sudánskych lekárov vo štvrtok upozornil, že v Západnom Dárfúre zrejme dochádza k "vojnovým zločinom". Poukázal súčasne na "absenciu spravodlivosti" na miestnej úrovni, ako aj "množstvo ozbrojených jednotiek, rozširovanie ozbrojených milícií a pretrvávajúce zlyhania vojenskej vlády pri ochrane civilistov".
Zničené sú nemocnice, banky i trhy
Lekárske odbory informovali, že terčom rabovania a podpaľačských útokov sa v Západom Dárfúre stali kryty pre civilistov, nemocnice, trhy, banky i kancelárie medzinárodných organizácií. V meste Džunajna už nefunguje žiadna z nemocníc, uviedla CNN s odvolaním sa na svedectvo jedného z lekárov. Západný Dárfúr - jeden zo štátov sudánskej federácie ležiacom na krajnom západe krajiny — je jedným z ohnísk ozbrojených zrážok, ktoré v Sudáne vypukli 15. apríla medzi jednotkami armády generála Abdala Fattáha Burhána a obávaným polovojenským zoskupením Sily rýchlej podpory (RSF) generála Muhammada Hamdána Daklúa.
Obaja títo generáli zohrali kľúčovú úlohu v boji proti povstalcom v občianskej vojne v Dárfúre, ktorá sa začala v roku 2003: kým Burhán velil sudánskej armáde v Dárfúre, Daklú bol veliteľom jedných z mnohých arabských milícií džandžavíd, ktoré boli svojho času zapletené do porušovania ľudských práv a páchania ukrutností. Podľa zdrojov OSN najnovšie násilnosti v Západnom Dárfúre vypukli medzi príslušníkmi národa Masalit, ktorý je afrického pôvodu, a skupinami obyvateľov arabského pôvodu. Západný Dárfúr je pritom známy častými potýčkami medzi jednotlivými etnikami.