LONDÝN - Jedinečná štúdia Inštitútu Francisa Cricka ukázala, že v ľudskej DNA sa nachádzajú pozostatky starovekých vírusov, ktoré pomáhajú telu bojovať proti rakovine. Tieto spiace pozostatky vírusov sa prebudia práve v momente, keď sa rakovinové bunky vymknú kontrole. Vďaka nim by ľudstvo nielenže dokázalo bojovať proti rakovine, ale jej aj predchádzať!
B-bunky, ktoré sú súčasťou nášho imunitného systému sa hromadia okolo nádorov a produkujú protilátky, ktoré nielenže bojujú proti infekciám, ale vedci zistili, že svoju nezameniteľnú úlohu majú aj pri rakovine. Na testoch, ktoré vykonali na zvieratách zistili, že tieto B-bunky sa pokúšali bojovať proti vírusom takmer neustále.
Vedúci štúdie v Inštitúte Francisa Cricka, profesor Julian Downward upresnil ako tieto retrovírusy fungujú. "Svoje genetické inštrukcie vložia ako kópiu do našich vlastných. Viac ako 8 % z toho, čo si predstavujeme ako „ľudskú“ DNA, má v skutočnosti takýto vírusový pôvod." Pôvod týchto retrovírusov ako taký pritom siaha až do čias našich evolučných príbuzných, ľudoopov.
"Rakovinová bunka predstavuje chaos, nekontrolovateľný rast a stratu kontroly nad týmito starými vírusmi. Retrovírusy slúžia na rozpoznanie infikovaných buniek a ich likvidáciu", upresnil profesor Goerge Kassiotis, vedúci retrovírusovej imunológie v biomedicínskom výskumnom centre pre BBC. Vedci tak prišli na unikátny systém ochrany, ktorý prirodzene funguje v našom tele, no teraz by ho radi použili na „terapeutické vakcíny ale aj preventívne vakcíny“, dodal profesor Kassiotis.
Na vývoj vakcíny vedci potrebujú ďalšie výskumy, no dúfajú, že aj vzhľadom k zvýšenému záujmu o štúdium týchto informácií by sa inovatívny prístup liečby rakoviny stal naozaj realitou.