BRATISLAVA/RÍM – Globálne ceny potravinových komodít, ako sú obilie a rastlinné oleje, boli v minulom roku najvyššie v histórii aj po tom, čo klesali deväť mesiacov po sebe, uviedla Organizácia pre výživu a poľnohospodárstvo. Vojna na Ukrajine, suchá a ďalšie faktory viedli k zvýšeniu inflácie a zhoršili hlad na celom svete.
Index cien potravín Organizácie pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO), ktorý sleduje mesačné zmeny medzinárodných cien bežne obchodovaných potravinových komodít, sa v decembri v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom znížil o 1,9 %, píše NPR. Decembrový pokles bol spôsobený poklesom cien rastlinných olejov v dôsledku klesajúceho dopytu po dovoze, očakávania zvýšenej produkcie sójového oleja v Južnej Amerike a nižších cien ropy. Klesalo aj obilie a mäso, zatiaľ čo mliečne výrobky a cukor mierne vzrástli.
"Po dvoch veľmi volatilných rokoch sú nižšie ceny potravinových komodít vítané," uviedol Maximo Torero, hlavný ekonóm FAO vo vyhlásení. „Je dôležité zostať ostražití a sústrediť sa na zmiernenie globálnej potravinovej neistoty vzhľadom na to, že svetové ceny potravín zostávajú na zvýšených úrovniach. Mnohé základné potraviny sa blížia k rekordným maximám a ceny ryže rastú. Stále existuje veľa rizík spojených s budúcimi dodávkami. "
Rok 2022 bol najnáročnejší
Minulý rok dosiahol index cien potravín organizácie OSN podľa údajov FAO najvyššiu úroveň od začiatku jeho záznamov v roku 1961. Februárový útok Ruska na Ukrajinu zhoršil potravinovú krízu, pretože tieto dve krajiny boli poprednými svetovými dodávateľmi pšenice, jačmeňa, slnečnicového oleja a ďalších produktov, najmä v krajinách Afriky, Stredného východu a Ázie, ktoré už zápasili s hladom.
S prerušením dodávky kritických zásob cez Čierne more vzrástli ceny potravín na rekordné hodnoty, čím sa zvýšila inflácia, chudoba a potravinová neistota v rozvojových krajinách, ktoré sú závislé od dovozu. Vojna otriasla aj energetickými trhmi a dodávkami hnojív, ktoré sú kľúčové pre produkciu potravín. Ceny pšenice a kukurice dosiahli minulý rok rekordnú výšku, hoci v decembri klesli spolu s nákladmi na ostatné obilniny, uviedla FAO. Index cien rastlinného oleja organizácie dosiahol v minulom roku historické maximum, aj keď v decembri klesol na najnižšiu úroveň od februára 2021. Za celý rok 2022 boli index cien mlieka a index cien mäsa FAO najvyššie od roku 1990.