PEKING - Čínsky komunistický režim sa poučil z protestov proti lockdownu a ďalším koronavírusovým opatreniam. Platí to aj o nosení rúšok. Číňania po pozretí úvodného ceremoniálu videli, že fanúšikovia si ho užívajú bez ochrany tváre. V krajine sa tak ľudia začali pýtať, či žijú v nejakom inom svete. Peking preto v prenosoch zo zápasov cenzuruje zábery futbalových fanúšikov. Namiesto nich vždy prepnú na zábery trénerov alebo hráčov.
„Číňanom pripadalo ´podivné´, že sa tisíce ľudí zhromažďujú na mieste, ktoré pripomína karneval, zatiaľ čo oni musia ďalej žiť v prísnom nastavení, ktoré väčšina ostatných krajín už dávno opustila,“ píše španielsky športový denník Marca.
Diváci štátnej televízie CCTV namiesto fanúšikov oslavujúcich gól alebo vydarenú akciu vidia na obrazovkách zábery hráčov a trénerov. Všimol si to aj novinár Mark Dreyer z webu China Sport Insider.
Diskutujúci ho obviňovali z toho, že si vymýšľa a tak nakrútil a zverejnil minútu po minúte vysielanie zápasu čínskej televízie a štandardného medzinárodného prenosu. Sledovatelia na Twitteri mu napokon dali za pravdu.
„Myslel som si, že je nezmysel, že čínska vládna televízia cenzuruje zábery fanúšikov na majstrovstvách sveta kvôli hnevu z uzavretia domova. Ale je to pravda,“ uviedol. Pri športových prenosoch majú televízie spravidla k dispozícii zábery viacerých kamier a tak môžu rozhodnúť, ktorý si vyberú.
Čína momentálne bojuje s rekordným počtom nakazených a tak zaviedla na mnohých miestach lockdown. Peking nechce opustiť svoju stratégiu tzv. nulovej tolerancie. Chce tak predísť veľkému počtu úmrtí a preplneným nemocniciam.
Trpezlivosť Číňanov však prekonala svoju hranicu a tak došllo v Šanhgaji a iných mestách k stretom stoviek obyvateľov s políciou.
Dve obrovské mestá uvoľnili po protestoch proticovidové obmedzenia
Dve gigantické čínske mestá Kuang-čou a Čchung-čching oznámili v stredu uvoľnenie proticovidových obmedzení. Urobili tak deň po tom, čo sa demonštranti v južnej časti mesta Kuang-čou dostali v rámci vlny protestov Číňanov proti najprísnejším epidemiologickým opatreniam na svete do potýčok s políciou. TASR prevzala správu z tlačovej agentúry Reuters.
Demonštrácie, ktoré sa cez víkend rozšírili do Šanghaja, Pekingu a mnohých ďalších miest po celej Číne, sa neskôr zmenili na verejný odpor proti prezidentovi Si Ťin-pchingovi. Protesty sú nevídaným a najsilnejším prejavom vzdoru ľudí, akým prezident čelil od svojho nástupu do úradu v roku 2012.
Mesto Čchung-čching na juhozápade Číny povolí úzke kontakty ľuďom s ochorením COVID-19, ak splnia určité podmienky, uviedol mestský predstaviteľ.
Mesto Kuang-čou, neďaleko Hongkongu, takisto oznámilo uvoľnenie obmedzení. Pri rekordných počtoch prípadov nákazy po celej Číne sa však zdá málo pravdepodobné, že by nastal veľký obrat v politike "nulovej tolerancie voči covidu", ktorá podľa prezidenta Si Ťin-pchinga zachraňuje životy a ktorú vyhlásil za jeden zo svojich politických úspechov.