VERUDELA - Dovolenková sezóna je v plnom prúde a Slováci sa opäť húfne vyberajú do Chorvátska. Z Jadranu však prichádza varovanie, ak sa chystáte na dovolenku k slovenskému moru, zbystrite pozornosť. Na hrozbu, ktorá tam číha, upozornil náš čitateľ.
Ak momentálne dovolenkujete v Chorvátsku alebo sa tam ešte len chystáte, mali by ste byť obzvlášť opatrní. Varovanie nám prišlo od čitateľa z Chorvátska, ktorý poslal aj niekoľko fotografií z pobrežia Jadranského mora.
Adam upozorňuje na výskyt nebezpečnej medúzy, na ktorú narazil na pobreží v Pule, len pár metrov od ľudí, ktorí sa tam opaľovali. "V oblasti Puly sa nachádza medúza sudovitá (Rhizostoma pulmo). Na fotkách vyzerá mŕtva, ale žila a neskôr sa dostala naspäť do mora." Fotky vznikli v oblasti Verudela.
Hasiči v chorvátskom Umagu zasiahli ako hrdinovia, keď turistka nechala svoje dieťa v rozhorúčenom aute (archívne video)
Rhizostoma pulmo
Ide o medúzy, ktoré nemajú veľké pŕhliace chápadlá. Namiesto toho sú charakteristické ôsmimi rozvetvenými príustnymi chápadlami, na ktorých povrchu sú drobné otvory. Nimi prijímajú potravu. Nedokážu zožrať veľkú korisť, živia sa planktónom, ikrami a larvami. Ich početnosť je kolísavá, objavujú sa skôr v lete a na jeseň. Hoci tento druh nevyzerá nebezpečne, môže človeka popŕhliť, hlavne keď ide o sebaobranu.
Čo robiť v prípade popŕhlenia?
Upozorňujeme preto všetkých dovolenkárov v Chorvátsku, aby si dávali pozor, keď sa chcú kúpať v mori. Po popŕhlení je kľúčové rýchlo reagovať. Zvyškov chápadiel v mieste opuchu sa treba zbaviť. Môžete použiť napríklad pinzetu. Keď sa vám ich podarí vybrať, postihnuté miesto opláchnite horúcou vodou, prípadne použite fén s teplým vzduchom. Ocot alebo slaná voda funguje v tomto prípade ako veľmi dobrá náhrada dezinfekcie.