Piatok22. november 2024, meniny má Cecília, zajtra Klement

Japonsko bude potrebovať čas na úplne odstrihnutie sa od ruskej ropy, tvrdí premiér Kišida

Fumio Kišida Zobraziť galériu (2)
Fumio Kišida (Zdroj: SITA/AP Photo/Matt Dunham)

TOKIO - Japonsko bude potrebovať čas, než sa bude môcť úplne odstrihnúť od ruskej ropy. Povedal to v pondelok japonský premiér Fumio Kišida. Tokio predtým na zasadnutí skupiny siedmich ekonomicky najvyspelejších krajín sveta G7 súhlasilo so zákazom dovozu ropy z Ruskej federácie.

Štáty G7 sa v nedeľu (8. 5.) zaviazali, že "postupne ukončia dovoz ruskej ropy" s cieľom zvýšiť tlak na ruského prezidenta Vladimira Putina, ktorý koncom februára zaútočil na Ukrajinu. Japonsko, ktoré je na prírodné zdroje chudobné, však ruské palivá potrebuje. Závislosť ostrovnej krajiny výrazne vzrástla po havárii jadrovej elektrárne vo Fukušime v marci 2011, v dôsledku čoho Japonsko zredukovalo využívanie energie z jadra.

"Pre krajinu vysoko závislú od dovozu energií to je veľmi ťažké rozhodnutie," povedal Kišida v súvislosti so súhlasom na zastavenie dovozu ropy z Ruska. "Koordinácia v rámci G7 je však momentálne rozhodujúca," dodal. Na druhej strane povedal, že Japonsko bude na ukončenie dovozu potrebovať určitý čas.

Od vypuknutia vojny na Ukrajine sa Japonsko usiluje nákupy surovín z Ruska postupne znižovať. Čo sa týka ropy, v apríli sa z Ruskej federácie vyviezlo do Japonska 1,9 milióna barelov (1 barel = 159 litrov). To je o 33 % ropy menej, než za rovnaké obdobie pred rokom.

Fumio Kišida
Zobraziť galériu (2)
Fumio Kišida  (Zdroj: SITA/AP Photo/Matt Dunham)

Už skôr Tokio oznámilo, že zastaví dovoz ruského uhlia, rovnako po etapách, čo znamená, že mu na dovoz z Ruska zostane iba skvapalnený zemný plyn (LNG). Rusko bolo minulý rok piatym najväčším dodávateľom LNG a ropy do Japonska. Čo sa však týka podielov Japonska v ruských energetických projektoch, tých sa japonská vláda zatiaľ zbaviť neplánuje.

Ceny ropy mierne klesli, cena Brentu sa  však ďalej pohybuje nad 112 USD 

Ceny ropy v pondelok klesli, k čomu podľa ekonómov prispievajú pokračujúce obavy z vývoja svetovej ekonomiky. Výrazný podiel má na tom nepriaznivá pandemická situácia v Číne a s tým súvisiace prísne opatrenia čínskej vlády. Na druhej strane, trhy sledujú diskusie v Európskej únii o zavedení embarga na ruskú ropu. Pokles cien komodity je však zatiaľ mierny a ropa Brent sa stále pohybuje nad 112 USD za barel (159 litrov).

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou v júli dosiahla do 8.00 h SELČ 112,21 USD (106,16 eura) za barel. Oproti predchádzajúcej uzávierke to znamená pokles o 18 centov. Cena americkej ľahkej ropy WTI s júnovým kontraktom dosiahla 109,51 USD/barel. V porovnaní s predchádzajúcou uzávierkou to predstavuje pokles o 

Viac o téme: RopaRuskoJaponskoOdstrihnutieFumio Kišida
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu