BRATISLAVA - Výsledok maďarských parlamentných volieb označil podpredseda europarlamentu Michal Šimečka za veľmi zlú správu pre Maďarsko, Európsku úniu a aj pre Slovensko. Voľby podľa jeho slov neboli slobodné. Dodal tiež, že maďarského premiéra Viktora Orbána treba izolovať aj regionálne.
"Voľby neboli slobodné. A nemám na mysli priamo falšovanie hlasov. Keď však zlikvidujete nezávislé médiá, znásilníte volebný systém a použijete korupciu aj všetky inštitúcie štátu vo svoj stranícky prospech, nedá sa hovoriť o férovom demokratickom súboji," uviedol na sociálnej sieti Šimečka, ktorý je zároveň podpredsedom mimoparlamentného Progresívneho Slovenska.
Vo víťaznom prejave si kopol do Zelenského
Šimečka označil Orbána za trójskeho koňa ruského prezidenta Vladimira Putina v EÚ. "Ešte aj vo víťaznom prejave si kopol do ukrajinského prezidenta Zelenského, do Bruselu, do Sorosa, do médií. Nedal nám žiaden dôvod veriť, že jeho hon proti ľudským právam a európskej spolupráci nebude pokračovať," skonštatoval s tým, že nič z toho sa nesmie diať za pomoci európskych financií.
Premiér Orbán zostane vo funckii ďalšie štyri roky
Dodal, že V4 by mala pokračovať bez Orbána. "Samozrejme, že sa s jeho režimom treba ďalej rozprávať a dobré vzťahy so samotnými Maďarmi a Maďarkami musia byť pre Slovensko naďalej jednou z priorít. Pre akékoľvek ambície Slovenska v EÚ je však samotná spolupráca s týmto neliberálnym vodcom čistou záťažou. Už sa to vlastne aj deje - ostatné rokovanie ministrov obrany V4 muselo byť zrušené, pretože všetci traja partneri odmietli do Maďarska prísť. Ak chceme pre Slovensko v EÚ niečo dosiahnuť, cesta vedie cez Prahu, Viedeň, Berlín či Paríž, nie cez Budapešť, ktorú gniavi Orbánova iliberálna čižma," skonštatoval.
V nedeľu (3. 4.) sa v Maďarsku konali parlamentné voľby. Maďarský premiér Viktor Orbán zostane vo funkcii ďalšie štyri roky. Jeho vládny blok strán Fidesz-KDNP, ktorý je pri moci od roku 2010, dosiahol víťazstvo a podľa doterajších výsledkov smeruje k dvojtretinovej väčšine v parlamente.
Priebeh maďarských volieb poznačili vážne nedostatky
Maďarské parlamentné voľby boli dobre zorganizované a voliči mali na výber z viacerých názorovo odlišných strán. Volebný proces bol však poznačený prekrývaním informačných kampaní vlády s predvolebnou kampaňou vládneho bloku Fidesz-KDNP, zaujatosťou médií a netransparentným financovaním volebných kampaní. Informujeme o tom na základe správy medzinárodných pozorovateľov z Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE).
Pozorovatelia dospeli k záveru, že Maďarsko má primeraný právny rámec pre konanie demokratických volieb, ale niektoré kľúčové aspekty jeho legislatívy nespĺňajú medzinárodné normy. Samotná predvolebná kampaň bola podľa OBSE poznačená tým, že oficiálne informačné kampane vlády v Budapešti často hlásali rovnaké názory ako vládny politický blok Fidesz-KDNP. To mu poskytlo nespravodlivú výhodu, keďže jeho uhol pohľadu tak dostával vo verejnom priestore viac priestoru.
Transparentnosť bola nepriaznivo poznačená
Transparentnosť predvolebných kampaní bola navyše nepriaznivo poznačená slabým právnym rámcom pre kontrolu financovania politických strán, ktorý umožnil tretím stranám, aby neregulovane finančne prispievali jednotlivým kandidátom.
Verejný priestor bol pred voľbami poznačený zaujatým a nevyváženým spravodajstvom mnohých súkromných médií, ktorých obsah bol väčšinou v prospech vládnuceho bloku Fidesz-KDNP, pokračuje správa. Schopnosť voličov urobiť informované rozhodnutie bola navyše obmedzená absenciou debát medzi hlavnými kandidátmi, dodala pozorovateľská misia.
Nedostatky boli aj v spôsobe usporiadania referenda
Veľké nedostatky našli pozorovatelia aj v spôsobe usporiadania referenda zameraného na získanie podpory pre zákon, ktorý má podľa Fideszu chrániť deti pred "propagandou" LGBTI. Právny rámec pre toto referendum, ktoré sa konalo v ten istý deň ako voľby, nespĺňal demokratické normy a neposkytol obom stranám rovnaké príležitosti na riadnu predreferendovú kampaň. "Voličom neboli poskytnuté objektívne a vyvážené informácie o možnostiach voľby a právnej záväznosti referenda, čo je v rozpore s medzinárodnou dobrou praxou," píše sa v správe.