MOSKVA – Majú ho už dosť?! Proti ruskému prezidentovi Vladimírovi Putonovi už nemajú zbrojiť iba západné mocnosti, ale aj ľudia z jeho blízkeho okolia. Podľa ukrajinských spravodajských služieb sa totiž v Rusku formuje určitá skupina vplyvných osôb, ktoré nesúhlasia s jeho krokmi. Vybraný má byť dokonca už aj Putinov nástupca.
Niektorí zástupcovia ruských politických a obchodných elít údajne zvažujú zvrhnutie prezidenta Vladimíra Putina, aby mohli byť znovu obnovené vzťahy Moskvy so západnými krajinami. S odvolaním sa na tvrdenie ukrajinských spravodajských služieb to uviedlo ukrajinské ministerstvo obrany. Tieto zatiaľ neoverené informáciu priniesol denník Kyiv Independent.
archívne video
Odstránenie Putina by mali chcieť previesť čo možno v najskoršom možnom čase, aby sa čím skôr obnovili obchodné vzťahy so Západom. Objavili sa dokonca informácie o tom, že sa Putina pokúsia otráviť, vylúčená však nie je ani nečakaná choroba či akákoľvek iná "náhoda".
Takéto informácie majú v Kremli vytvárať napätú atmosféru. Britský Daily Mail s odvolaním sa na svoj zdroj uviedol, že tieto fámy a podozrenia v rámci moskovského vnútorného kruhu „zasievajú vo vedení semená paranoje a pochybností.“
Možný nástupca
Objavilo sa už dokonca aj meno možného Putinovho nástupcu. Stať sa ním má súčasný šéf Federálnej bezpečnostnej služby Alexander Bortnikov. Šéf ruských špiónov má byť Putinov učiteľ ešte z čias v KGB.
Bortnikov v posledných dňoch podľa ukrajinskej rozviedky upadol u Putina do nemilosti kvôli podceneniu situácie na Ukrajine. Ruské ozbrojené zložky totiž nečakali taký odpor a očakávali, že budú v krajine postupovať oveľa rýchlejšie. A bol to vraj práve Bortnikov a jeho ľudia, ktorí mali predtým na starosti analýzu nálad ukrajinského obyvateľstva a schopností ukrajinskej armády.
Pod tlakom sankcií
Od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu pristúpili Západné krajinu k niekoľkým balíkom sankcií namierených na Rusko, ale aj na konkrétne osoby a firmy. Krajinu začali okrem toho opúšťať mnohé západné spoločnosti, ktoré z Ruska stiahli svoju výrobu či pobočky.
O prijatí zatiaľ posledného, štvrtého balíka sankcií, rozhodla Európska únia 15 marca. Zahŕňa zákaz akýchkoľvek transakcií s určitými štátnymi podnikmi či investícií do ruského energetického sektora. Zaviedli sa tiež obchodné obmedzenia týkajúce sa železa, ocele a luxusného tovaru.
Okrem hospodárskych sankcií Západ pristúpil aj k rôznym diplomatickým obmedzeniam. Všetko toto má dopady na konkrétnych Rusov z radov tých najvplyvnejších a najbohatších, ktorým sankcie spôsobujú výrazné problémy v obchodovaní.