PEKING - Vysokí čínski predstavitelia povedali svojim ruským kolegom, aby odložili vyslanie jednotiek na Ukrajinu až po skončení zimných olympijských hier, tvrdí spravodajská správa.
Denník New York Times citoval predstaviteľov Bidenovej administratívy a európskeho predstaviteľa, ktorí citovali správu západných tajných služieb o dohode.
Denník The Times uviedol, že spravodajská správa uvádza, že vysokí čínski predstavitelia mali určitú úroveň vedomostí o ruských plánoch alebo zámeroch napadnúť Ukrajinu predtým, ako Moskva minulý týždeň spustila brutálnu operáciu.
Zdroj oboznámený so záležitosťou agentúre Reuters potvrdil, že žiadosť podala Čína, ale odmietol poskytnúť podrobnosti.
"Tvrdenia uvedené v príslušných správach sú špekuláciami bez akéhokoľvek základu a ich cieľom je vrhnúť vinu a pošpiniť Čínu," uviedol hovorca veľvyslanectva vo Washingtone Liu Pengyu.
Po týždňoch varovaní západných lídrov Rusko 24. februára, len niekoľko dní po skončení zimných olympijských hier v Pekingu, rozpútalo trojitú inváziu na Ukrajinu zo severu, východu a juhu.
Informácie o výmene informácií medzi čínskymi a ruskými predstaviteľmi zozbierala západná spravodajská služba a úradníci, ktorí ich skúmajú, ich považujú za dôveryhodné, informoval denník Times.
Jeden predstaviteľ, o ktorom Times povedal, že pozná spravodajskú službu, uviedol, že materiál nevyhnutne nenaznačuje, že rozhovory o invázii sa odohrali na úrovni čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga a Putina.
Počas februárovej návštevy Pekingu na otváracom ceremoniáli zimných olympijských hier Putin podpísal so svojím čínskym náprotivkom Si Ťin-pchingom dôležité dohody. Obe krajiny sa dohodli najmä na posilnení spolupráce vo finančnom sektore a pri dodávkach plynu.
Čína odsúdila sankcie voči Rusku a obvinila USA a ich spojencov z provokovania Moskvy. Peking, ktorý sa obáva americkej moci v Ázii, čoraz viac spája svoju zahraničnú politiku s Ruskom. Čína má však dobré vzťahy aj s Ukrajinou a váži si stabilitu.
V januári prezident Si Ťin-pching pripomenul 30 rokov vzťahov s Ukrajinou, pričom ocenil „prehlbujúcu sa vzájomnú politickú dôveru“.
Si Ťin-pching v piatkovom telefonáte Putinovi povedal, že Čína „rešpektuje suverenitu a územnú celistvosť všetkých národov“ a vyzval na rokovania s cieľom upokojiť krízu.