ŽENEVA - Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) oznámila, že prípady nákazy koronavírusom stúpli v Európe za posledný týždeň o 11 percent, pričom je to jediný región na svete, kde sa počet ochorení COVID-19 od polovice októbra stále zvyšuje. Informácie priniesla tlačová agentúra AP.
Agentúra OSN vo svojom týždennom hodnotení pandémie, zverejnenom v utorok, napísala, že prípady i úmrtia celosvetovo stúpil o približne šesť percent, pritom za posledný týždeň bolo hlásených okolo 3,6 milióna nových infekcií a 51.000 nových úmrtí.
Regionálny riaditeľ WHO pre Európu Hans Kluge varoval, že bez skorého zavedenia nutných opatrení môže európsky kontinent do jari zaznamenať ďalších 700.000 úmrtí na covid.
V pevnom zovretí pandémie
"Európsky región ostáva v pevnom zovretí pandémie covidu," uviedol Kluge. A vyzval krajiny, aby zvýšili očkovanie obyvateľov a zaviedli aj ďalšie obmedzenia ako nosenie rúšok a sociálny odstup, vďaka ktorým sa vyhnú "poslednému, neželanému riešeniu, teda lockdownom".
Poznamenal, že po celom európskom regióne WHO, ktorý siaha až k Strednej Ázii, bola podaná viac ako miliarda dávok vakcín proti koronavírusu, ale podiel zaočkovaných kolíše od 10 do 80 percent.
Za posledný týždeň prijali prísnejšie opatrenia Rakúsko, Holandsko a Belgicko – zaviedli napríklad čiastočné lockdowny, ktoré majú zastaviť najnovšiu vlnu koronavírusu. Aj Nemecko tento týždeň smeruje k zaznamenaniu rekordného počtu vyše 100.000 úmrtí na covid a niektorí politici teraz vyzývajú na povinné očkovanie, ktoré už nariadilo Rakúsko (od 1. februára 2022).
V niektorých regiónoch počty nových prípadov klesajú
WHO v utorkovom hodnotení informovala, že z celosvetového hľadiska klesli prípady covidu o 11 percent v juhovýchodnej Ázii a o deväť percent na Blízkom východe.
Najväčší pokles v úmrtiach na covid za posledný týždeň hlásili v Afrike, kde sa ich počet znížil o 30 percent.
Hoci počet infekcií je v Severnej aj Južnej Amerike naďalej stabilný, podľa WHO tam počet úmrtí stúpol o približne 19 percent.
WHO tiež uviedla, že ľahšie sa šíriaci delta variant celosvetovo stále prevláda. Ďalšie varianty koronavírusu, vrátane mu, lambdy a gamy, tvoria necelé percento – hoci stále predstavujú výrazný podiel sekvencií zo vzoriek z Latinskej Ameriky.