PRAHA - Najviac mandátov vo voľbách do českej Poslaneckej snemovne získalo hnutie ANO doterajšieho premiéra Andreja Babiša, a to napriek tomu, že podľa počtu odovzdaných hlasov skončilo až na druhom mieste. Je to spôsobené systémom prepočtu hlasov na mandáty, uviedol server novinky.cz.
Koalícia SPOLU získala 27,79 percenta, čo jej stačí na zisk 71 mandátov. Tesne druhé ANO však bude mať aj s mierne slabším volebným výsledkom 27,12 percenta o jeden mandát viac, celkom 72 kresiel. Je to spôsobené tým, ako sa volilo v jednotlivých krajoch v novom systéme prepočtu mandátov. Ten schválil parlament potom, ako Ústavný súd tento rok vo februári zrušil starý spôsob. Prekážalo mu, že výrazne zvýhodňoval silné strany na úkor slabých.
Hoci nový systém mal do prepočtu priniesť väčšiu pomernosť, isté zvýhodnenie veľkých strán v ňom aj naďalej zostalo. Podľa nového systému sa prvý súčet hlasov, čiže prvé skrutínium, snaží rozdeliť čo najviac mandátov už na úrovni krajov. Každý zo 14 krajov má svoj určený počet kresiel podľa počtu odovzdaných hlasov.
V krajoch, kde prišlo voliť menej ľudí, potom nie sú výsledky také pomerné a rovnomerné ako v krajoch, kde sa kresiel rozdeľuje viac. Menej pomerný bude výsledok aj v krajoch s nižším počtom poslancov (najmä Karlovarský), ako v krajoch s najvyšším počtom poslancov (Stredočeský, Praha).
V druhom skrutíniu sa potom rozdeľujú nepridelené mandáty na základe zvyškových nevyužitých hlasov. Každá strana však v druhom skrutíniu dostane približne rovnaký počet kresiel. Do Poslaneckej snemovne sa dostali štyri zoskupenia a celkovo sedem strán. Za koalíciou SPOLU a hnutím ANO ešte koalícia koalícia Piráti a Starostovia a hnutie SPD.
Babiš podcenil SPOLU
Tohtoročné voľby do českej Poslaneckej snemovne priniesli niekoľko zmien. Päťpercentnú hranicu prekročili štyri strany a hnutia, naopak ČSSD, KSČM alebo aj občianske hnutie Prísaha nedokázali dostatočne osloviť voliča. Práve to je podľa politológa Tomáša Lebedu jedným z prekvapení tohtoročných volieb. Názory niekoľkých odborníkov priniesol portál iDnes.cz.
"Nečakal som, že sa všetky tri subjekty, ktoré sa v preferenciách pohybovali okolo hranice piatich percent, teda KSČM, ČSSD a Prísaha, do Snemovne nedostanú," poznamenal. S ohľadom na volebné výsledky šéfovia ČSSD a KSČM, teda Jan Hamáček a Vojtěch Filip, oznámili, že rezignujú na svoje posty predsedov.
"Čo sa týka ČSSD, oni chceli byť krkom, ktorý hýbe hlavou, hýbe hnutím ANO. Pritakávali menšinovej vláde, ktorá strácala dôveru verejnosti, ktorá zásadne rozdeľovala spoločnosť. Elektorát postupne prechádzal najmä k hnutiu ÁNO. Bolo to postupné odumieranie sociálnej demokracie. Mali možnosť sa brániť. Strana sa znížila k tomu, že úspechom pre ňu bude dostať sa do Snemovne," dodal na margo súčasného stavu najstaršej českej politickej strany.
Výsledok ľavice je katastrofálny
Podľa Ladislava Mrklasa sú výsledky ČSSD a komunistov katastrofálne. To, že ešte pred desiatimi rokmi ČSSD vyhrávala voľby, a teraz sa nedostala do Snemovne, označil za bezprecedentné. Zároveň pripomenul, že ani ODS v jej najhoršom roku 2013 nehrozilo, že sa nedostane do Snemovne. "V prípade komunistov to bola otázka času a myslím si, že už sa do Snemovne nevrátia," dodal.
Sociálni demokrati dostali historickú šancu
Sociálni demokrati však podľa neho dostali historickú šancu k zásadnej reformne v mimoparlamentnej opozícii. Potom budú môcť znova súťažiť o dôveru voličov a možno sa aj vrátiť na politickú scénu. Zmena u nich podľa neho možná je, pretože Česko ľavicovú stranu potrebuje. Prekvapením tohtoročných volieb bolo aj krúžkovanie u kandidátov koalície Pirátov a Starostov. Kým hnutie Starostovia a nezávislí (STAN) získalo 33 mandátov, pričom obhajovalo 6, Piráti obhajovali 22 a získali 4. Podľa Lebedu je výsledok daný predvolebnou kampaňou, ale aj vnútornou komunikáciou Pirátov.
Politológ Jan Kubáček si myslí, že predseda hnutia STAN a druhý muž koalície Pirátov a Starostov, Vít Rakušan, je víťazom tohtoročných volieb. "Bude vo vláde, ale neponesie tú najväčšiu zodpovednosť, nebude prvým terčom. Vít Rakušan zažiaril, so Starostami dosiahol nečakané pozície v Snemovni, patrí k najvplyvnejším politickým silám. Takže z pohľadu komfortu je na tom najlepšie Rakušan, z pohľadu príležitostí je to Petr Fiala, pretože má šancu byť premiérom," uviedol.
Piráti a Starostovia mali podľa neho na jar našliapnuté na výborný výsledok, ale rovnako ako Lebeda si myslí, že urobili celý rad chýb v kampani. A tých sa podľa Mrklasa dopustil aj Babiš. "Sústredil sa len na nich a úplne zabudol, že tam ako tretí vzadu číha koalícia SPOLU a že číha presne na tento veľký duel, ktorý nakoniec rozhodol," dodal s tým, že Babiš podľa neho podcenil možnosť, že tieto dve koalície získajú takú väčšinu, akú teraz majú.
V snemovni bude historicky najviac žien
Štvrtinu novej Poslaneckej snemovne Parlamentu ČR by mali tvoriť ženy. Dvadsať poslankýň by malo zastupovať hnutie ANO, trinásť koalíciu PirátiSTAN, dvanásť SPOLU a päť SPD. Podľa občianskej iniciatívy Zakrúžkuj ženu novým poslankyniam pomohli hlavne preferenčné hlasy, dvanásť z nich by sa bez nich do snemovne vôbec nedostalo, informovala v nedeľu spravodajská stanica Českej televízie (ČT24).
"Dohromady kandidovalo 1664 žien a 236 z nich vďaka preferenčným hlasom prekročilo päťpercentné kvórum a posunulo sa na kandidátke hore. Dvanásť z tých päťdesiatich žien, ktoré sa do snemovne nakoniec dostali, by tam bez preferenčných hlasov asi vôbec nebolo. Podrobné analýzy ešte len pripravujeme, ale už teraz vieme, že ženy dostali viac preferenčných hlasov ako v minulých voľbách," uviedla Johanna Nejedlová z občianskej iniciatívy Zakrúžkuj ženu.