LONDÝN - Britskí vedci sa zamerali na to, ako koronavírusová choroba prebieha, keď deti prejavujú príznaky. Podľa výskumu boli v priemere po šiestich dňoch opäť zdravé, ako uvádza odborný časopis The Lancet Child & Adolescent Health. Dáta však zatiaľ nemožno použiť pri variante delta.
Ide o prvú rozsiahlu štúdiu, ktorá umožňuje získať vedomosti u detí, ktoré sú symptomaticky choré na Covid-19. Základom výskumu boli symptómy zaznamenané rodičmi alebo inými opatrovníkmi, ktoré boli hlásené prostredníctvom aplikácie po pozitívnom teste. Analýza zahrnovala progresiu ochorenia u 1 734 detí vo veku od päť do 17 rokov, ktoré boli pozitívne testované na koronavírus a vykazovali symptómy ochorenia.
V priemere mali choré deti tri príznaky - najčastejšími boli únava, bolesť hlavy a strata chuti alebo čuchu.
KORONAVÍRUS Kamarátky (29, 28) išli dovolenkovať na Ibizu: Netušili, aká pohroma ich tam čaká!
Počet dlhodobého ochorenie bol veľmi nízky
Len zriedka sa u detí prejavovali príznaky štyri týždne po infekcii alebo dlhšie - v štúdii to bolo 4,4 percenta. Po ôsmich týždňoch stále pociťovali príznaky menej ako 2 percentá detí. „Je upokojujúce, že počet detí, ktoré dlho trpia príznakmi Covid-19, je veľmi nízky,“ cituje vedúcu autorku štúdie Emmu Duncanaovú správa z odborného časopisu Lancet.
Riziko sa zvyšuje s vekom
Staršie deti boli choré o niečo dlhšie - v priemere sedem dní - ako päť až jedenásťročné, u ktorých príznaky trvali v priemere päť dní. Podiel tých mladistvých, ktorí stále cítili príznaky po viac ako štyroch týždňoch, bol na úrovni 5,1 percenta a bol o niečo vyšší medzi staršími ako medzi mladšími (3,1 percenta).
Autori pripúšťajú, že slabinou ich štúdie bolo, že symptómy nemožno kontrolovať ani porovnávať. Subjektívne hodnotenie rodičov teda hrá hlavnú úlohu.
Zatiaľ neboli vyhodnotené žiadne údaje o delte
Obdobie skúmania trvalo do konca februára. Nie je preto jasné, či je možné výsledky preniesť aj na delta variant koronavírusu. Ten bol prvýkrát objavený v Indii a rozšíril sa do Európy až na jar.