BRATISLAVA – Slovensko aktuálne bojuje s chorobou slintačky a krívačky, ktorá postihuje hospodárske zvieratá. Spolu s ňou sa však na sociálnych sieťach začali šíriť aj nepravdivé informácie a konšpiračné teórie, ktoré vyvolávajú zbytočnú paniku a môžu mať negatívny dopad na verejnú mienku.
Ako informuje stránka Hoaxy a podvody, na sociálnych sieťach a rôznych dezinformačných platformách sa objavilo niekoľko naratívov, ktoré majú spoločný cieľ – podkopať dôveru v oficiálne inštitúcie a šíriť strach medzi ľuďmi. Medzi najrozšírenejšie tvrdenia patria:
- Slintačka a krívačka neexistuje alebo sa na Slovensku nešíri – Ide o klasický popieračský naratív, ktorý sa objavuje pri každej epidémii alebo pandémii. Choroba je však reálne potvrdená laboratórnymi testami a šíri sa v rámci viacerých krajín EÚ.
- Bola umelo vypustená ako trest za politické postoje Slovenska a Maďarska – Tento naratív je bežný pri veľkých krízach. Bez akýchkoľvek dôkazov sa tvrdí, že za šírením choroby stojí „Brusel“ alebo iné zahraničné mocnosti.
- Choroba prišla z Ukrajiny – Dezinformačné platformy často využívajú akúkoľvek príležitosť na podporu proruských postojov. Pôvod choroby však nesúvisí s Ukrajinou, keďže sa vyskytovala v Európe už v minulosti.
- SLAK bol vypustený na Slovensko, aby sme museli kupovať mäso zo Západu – Realita je taká, že Slovensko nie je v produkcii mäsa sebestačné už dlhé roky. Dovážame veľké množstvo bravčového aj hydiny, pričom dôvodom sú ekonomické faktory, nie zámerné šírenie chorôb.
Čo je to slintačka a krívačka?
Slintačka a krívačka je vysoko nákazlivé vírusové ochorenie, ktoré postihuje kopytníky – predovšetkým hovädzí dobytok, ovce, kozy a ošípané. Nejde o novú chorobu, keďže v minulosti spôsobila rozsiahle epidémie v Európe, najmä v roku 2001 vo Veľkej Británii.
Šírenie vírusu prebieha nielen priamym kontaktom medzi zvieratami, ale aj nepriamym prenosom – cez kontaminované krmivo, podstielku, dopravné prostriedky či dokonca prach. Preto je pri každom výskyte dôležité vykonať dôkladné epidemiologické vyšetrovanie.