LONDÝN - V Anglicku by mohol prekvapivo rýchlo vzrásť počet ľudí v nemocniciach prijatých po nákaze koronavírusu a dosiahnuť "dosť desivú" úroveň. Vo štvrtok to vyhlásil hlavný poradca britskej vlády pre boj s koronavírusom Chris Whitty s tým, že sa epidémia v Británii zďaleka neskončila, krajina je len v o niečo lepšej pozícii vďaka vakcínam a pokrokom v liečbe covidu-19.
KORONAVÍRUS Nezaočkovaným hrozí zákaz vstupu do verejných zariadení vrátane nemocníc či škôl
"Myslím, že by sme nemali podceňovať fakt, že sa môžeme prekvapivo rýchlo dostať znovu do problémov," povedal Whitty na seminári usporiadanom londýnskym vedeckým múzeom.
Británia hlási v posledných dňoch najvyššie počty nakazených za posledný polrok, vo štvrtok oznámili úrady vyše 48 500 infekcií zaznamenaných za posledných 24 hodín. Podľa vládnych dát je teraz kvôli nákaze koronavírusom v britských nemocniciach 3786 ľudí, pri vrchole poslednej vlny zo začiatku tohto roka ich tam bolo priemerne okolo 40-tisíc.
Podľa Whittyho sa však teraz zdvojnásobuje počet hospitalizovaných ľudí asi každé tri týždne a terajšie pomerne nízke štatistiky by sa preto mohli v najbližších mesiacoch výrazne zvýšiť.
"Nebude potrebné príliš veľké zdvojnásobenie, aby sme sa znovu dostali do dosť desivých čísel," povedal Whitty. "Rozhodne to ešte nemáme za sebou, sme na tom ale lepšie vďaka vakcinačnému programu, liekom a radu ďalších vecí," dodal.
Anglicko uvoľňuje opatrenia
Úrady už v minulosti varovali, že by počty nových infekcií mohli vystúpiť až k 100-tisíc za deň, čo je výrazne viac, než Británia zažila v akejkoľvek fáze pandémie. Vláda zároveň oznámila, že od pondelka zruší v Anglicku všetky zostávajúce reštrikcie, otvoria sa tak napríklad aj nočné kluby a nebude nakázané nosiť rúško na verejných miestach. Premiér Boris Johnson však silne apeloval na osobnú zodpovednosť obyvateľov a vyhlásil, že zrušenie reštrikcií bude finálne len v prípade, že sa ľudia budú naďalej správať opatrne.
Úrady tvrdia, že sa vďaka pokročilosti očkovacej kampane podarilo prerušiť spojitosť medzi nákazou koronavírusom a úmrtím alebo ťažkou formou covidu-19. Zrušenie reštrikcií vláda pokladá za potrebné kvôli oživeniu ekonomiky.
Ekonomika to má stále nahnuté
Vysoké počty novo infikovaných osôb však hospodárstvo poznamenajú tiež, píše agentúra Reuters. Nakazení sa totiž musia izolovať rovnako ako ľudia, ktorí s nimi prišli do kontaktu. Podľa šéfa Konfederácie britského priemyslu (CBI) Karana Bilimoriu prišlo vo vládnej trasovacej aplikácii v prvom júlovom týždni varovanie o stretnutí s nakazenou osobou 520-tisíc ľuďom.
"V pondelok budeme v situácii, kde na jednej strane otvárame ekonomiku a na druhej ju zase zatvárame. V pohostinstvách máme v izolácii 20 percent celého personálu, v zdravotníctve takto chýba až 25 percent zamestnancov, autobusy a vlaky jazdia s oneskorením. Takto to ďalej nejde. Ničí to ekonomiku," povedal Bilimoria.