MOSKVA - Ruského opozičného politika Alexeja Navaľného previezli z väzenskej nemocnice, kde bol hospitalizovaný v súvislosti so svojou protestnou hladovkou, previezli späť do väzenského tábora, kde si odpykáva dva a polročný trest väzenia vynesený v kauze Yves Rocher. Podľa agentúry AFP o tom v pondelok informovali jeho spolupracovníci.
AFP pripomenula, že Navaľnyj si svoj trest odpykáva vo väzenskom tábore (IK-2) pri meste Pokrov vzdialenom asi 100 kilometrov východne od Moskvy. Doteraz bol vo väzenskom tábore IK-3 v meste Vladimir, kde ho v apríli v dôsledku hladovky hospitalizovali vo väzenskej nemocnici. Televízia Dožď v pondelok informovala, že Navaľnyj stiahol svoje žaloby na IK-2 v Pokrove, ktorá sa týkala cenzúry novín a odmietnutia vydávať mu knihy. Súd v meste Petuški, na ktorom sa Navaľnyj zúčastnil v režime videokonferencie z väznice, následne uzavrel konanie v tejto veci.
Navaľnyj pred súdom konštatoval, že sa právnou cestou preukázalo, že vo väznici, kde si odpykáva trest, sa denná tlač necenzuruje. Dodal, že k jeho spokojnosti sa vyriešilo aj vydávanie kníh, ktoré mu do väznice nosia na čítanie príbuzní či kolegovia. Navaľnyj uviedol, že mu bol vydaný korán, aj posledný "román ruského spisovateľa Vladimira Sorokina, dokonca aj Biblia, systém je upravený". Ocenil, že po jeho kauze nastal v praxi vydávania kníh odsúdencom poriadok.
Minulý týždeň súd v Petuškách zamietol Navaľného žalobu na vedenie moskovskej vyšetrovacej väznice Matrosskaja tišina, ktorou chcel dosiahnuť, aby ho prestali evidovať ako osobu náchylnú na útek. Toto označenie totiž podľa jeho slov slúžilo ako zámienka, aby ho v noci každú hodinu budili a kontrolovali.
Súd by mal zverejniť verdikt
Tento týždeň by súd v Moskve mal zverejniť svoj verdikt vo veci vyhlásenia siete Navaľného politických štábov za extrémistickú organizáciu. Súd o to požiadala prokuratúra. Agentúra AFP uviedla, že ak súd tejto žiadosti vyhovie, v praxi to bude znamenať, že pred septembrovými parlamentnými voľbami budú z boja o poslanecké mandáty v ruskej Štátnej dume i ďalších zastupiteľských orgánoch vyradení potenciálni vyzývatelia vládnucej strany Jednotné Rusko.
Ruský prezident Vladimir Putin minulý piatok podpísal zákon zakazujúci "extrémistom" kandidovať vo voľbách. Prijatá legislatíva znemožní volebnú kandidatúru vedúcim predstaviteľom, sponzorom a radovým členom organizácií, ktoré v krajine oficiálne označia za extrémistické. K podpisu tohto zákona došlo v deň, keď Navaľnyj za mrežami oslávil svoje 45. narodeniny.
Mnoho z jeho blízkych spojencov je buď mimo Ruska, alebo je uväznených. Jeden z nich, bývalý opozičný poslanec Dmitrij Gudkov, v nedeľu oznámil, že odišiel z Ruska na Ukrajinu kvôli tlaku vyšetrovacích orgánov, ktorý podľa neho súvisí práve s voľbami. Gudkov vyhlásil, že ak by z Ruska neodišiel, hrozilo by mu stíhanie na základe vykonštruovaného obvinenia.
Navaľného zadržali v januári po návrate z Nemecka, kde sa päť mesiacov zotavoval z pokusu o otravu nervovoparalytickou látkou typu novičok. Z tohto činu obviňuje ruského prezidenta Vladimira Putina a ruské tajné služby. Kremeľ akúkoľvek úlohu pri otrave popiera. Vo februári Navaľnému zmenil súd v Moskve pôvodne podmienečný trest odňatia slobody vynesený v kauze Yves Rocher na nepodmienečný. Vo väzení tak politik strávi dva roky, šesť mesiacov a dva týždne. Prepustený by tak mal byť koncom júla alebo začiatkom augusta 2023.