MIAMI - Ak máte radi svoj penis, mali by ste sa zaočkovať proti Covidu-19. Pretože koronavírus Sars-CoV-2 útočí aj na "najlepšiu časť" muža a to niekoľkými spôsobmi.
Najprv sa hovorilo, že koronavírus Sars-CoV-2 napáda iba pľúca. Dnes vieme, že patogén môže spôsobiť vážne poškodenie celého tela. A všade tam, kde sú krvné cievy. Mužský penis nie je výnimkou, uviedli vedci z University of Miami v časopise The World Journal of Men's Health: Rozšírená dysfunkcia krvných ciev (endoteliálna dysfunkcia) spôsobená infekciou Covid-19 by potom mohla viesť k erektilnej dysfunkcii, pretože tepny už nemôžu dodávať dostatočné množstvo krvi do penisu na vyvolanie erekcie.
Nová choroba X, experti varujú: Tento patogén je smrteľnejší ako koronavírus
„V našej štúdii sme zistili, že u mužov, ktorí sa predtým nesťažovali na erektilnú dysfunkciu, sa vyvinula dosť závažná erektilná dysfunkcia po nástupe infekcie Covid-19,“ uviedol podľa vyhlásenia urológ Ranjith Ramasamy.
Stopy vírusu nájdené v tkanive penisu
Zatiaľ čo sa vedci predtým zamerali na to, či sa vírus môže preniesť z uzdravených pacientov na Covid-19 pomocou spermií, Ramasamyho tím sa zameral na samotné tkanivo penisu. Vedci vyšetrili dvoch pacientov, ktorí podstúpili operáciu penisovej protézy z dôvodu erektilnej dysfunkcie. Jeden z dvoch bol hospitalizovaný pre Covid-19, druhý mal mierny priebeh. Obaja muži mali až do infekcie normálnu erekciu.
U oboch pacientov narazil Ramasamy a jeho kolegovia na koronavírusové častice v tkanive penisu. To zapadá do nálezov z predchádzajúcej štúdie uskutočnenej tímom, v ktorej dokázali detekovať vírus v testikulárnom tkanive predtým infikovaných ľudí. V súčasnej štúdii tiež zistili príznaky endoteliálnej dysfunkcie, hoci k infekcii došlo už pred šiestimi až ôsmimi mesiacmi. Dvaja ďalší muži bez skúseností s Covid-19, ktorí tiež podstúpili operáciu protézy penisu, však nevykazovali žiadne známky týchto vaskulárnych porúch.
Odporúčame dať sa zaočkovať
„To naznačuje, že muži by si mali uvedomiť, že erektilná dysfunkcia môže byť vedľajším účinkom vírusu,“ uviedol Ramasamy v tlačovej správe. Jeho kolega, lekár Eliyahu Kresch, dodáva: „Tieto najnovšie poznatky sú ďalším dôvodom, prečo by sme sa mali všetci snažiť vyhnúť sa Covidu-19. Odporúčame dať sa zaočkovať a inak sa chrániť pred infekciou.“ Takto sa na to pozerá aj Dena Graysonová, odborníčka na infekčné choroby. Už v decembri 2020 varovala v NBC pred erektilnou dysfunkciou súvisiacou s Covidom-19: „V najhoršom prípade môžu tieto dlhodobé účinky pretrvávať po celý život.“ Žiadna z mnohých očkovacích štúdií nepreukázala nič podobné u očkovaných ľudí.
KORONAVÍRUS Hrozivá predpoveď: Druhý rok pandémie bude oveľa viac smrtiaci!
Všeobecne je očkovanie v súčasnosti najlepšou ochranou proti Covidu-19 a následkom choroby, ako uviedol berlínsky virológ Christian Drosten v podcaste „Coronavirus-Update“: „Tento vírus sa stane endemickým, on nezmizne. A ktokoľvek, kto sa teraz aktívne rozhodne napríklad proti očkovaniu, nevyhnutne sa nakazí.“ Pretože opatrenia by sa v určitom okamihu mohli ešte zmenšiť. "Potom vírus cirkuluje v populácii. Bude cirkulovať v krku očkovaných ľudí, ktorí si ani nevšimnú, že sú nositeľmi vírusu.“ Potom to zasiahne ľudí, „ktorí nie sú očkovaní“.
Je otvorená otázka, koľko mužov je postihnutých
Koľko mužov ovplyvňuje tento Long-Covid-Symptom, sa v súčasnosti nedá presne vyčísliť. Existujú však dôkazy, že je to reálne. Napríklad francúzsky sexuológ a vedecký koordinátor online platformy lekárskeho poradenstva pre sexuálne zdravie mužov, ktorý má internetovú stránku Charles.co, zaznamenal od začiatku pandémie výrazný nárast, ako píše Higgs.ch. Podľa štúdie vedcov z rímskej univerzity sa erektilná dysfunkcia vyskytuje výrazne častejšie u pacientov s Covid-19 ako u ľudí, ktorí neboli infikovaní Sars-CoV-2.