MOSKVA - Ruské ministerstvo zdravotníctva zaregistrovalo jednodávkovú vakcínu Sputnik Light. Vo svojom tlačovom vyhlásení o tom vo štvrtok informoval Ruský fond priamych investícii (RFPI).
RFPI, ktorý sa podieľal na financovaní vakcíny, dodal, že Sputnik Light preukázal 79,4-percentnú účinnosť. Zároveň pripomenul, že účinnosť vakcíny Sputnik V, podávanej v dvoch dávkach, je 91,6-percentná. Ubezpečil, že po imunizácii Sputnikom Light neboli zaregistrované žiadne závažné nežiaduce účinky.
#BreakingNews | A single dose Sputnik Light introduced.
— CNBC-TV18 (@CNBCTV18Live) May 6, 2021
It has 80% efficacy. #SputnikLight pic.twitter.com/cTyEXIeWch
RFPI dodal, že tieto výsledky vychádzajú z údajov získaných v 28. deň po podaní injekcie v rámci ruského programu masového očkovania, a to v čase medzi 5. decembrom 2020 a 15. aprílom 2021. "Cena jednej dávky vakcíny Sputnik Light na zahraničných trhoch bude menej ako 10 dolárov," uvádza sa v správe RFPI.Túto vakcínu je možné skladovať pri teplote 2 až 8 stupňov Celzia, čo zjednodušuje logistiku, dodal RFPI.
VIDEO Lekár vysvetlil, ako funguje vakcinácia, kedy sa vytvorí imunita či kto sa má dať zaočkovať
RFPI vo svojom vyhlásení vyjadril presvedčenie, že schéma aplikácie v jednej dávke umožní v krátkom čase imunizovať veľa ľudí v nepriaznivej epidemiologickej situácii. Sputnik Light sa bude používať pre ľudí vo veku od 18 do 60 rokov. Ruská vicepremiérka Taťjana Golikovová vo štvrtok na rokovaní s prezidentom Vladimirom Putinom uviedla, že táto vakcína sa začne používať, keď prejde registračnou procedúrou a schválením federálnymi úradmi.
Sputnik Light sa bežne začne používať 1. januára
Agentúra Interfax vo štvrtok informovala, že Sputnik Light sa bežne začne používať 1. januára budúceho roku. Sputnik Light je štvrtá v Rusku registrovaná vakcína proti covidu. Predtým boli pre hromadné očkovanie povolené tri vakcíny domácej výroby: Sputnik V z Gamalejovho inštitútu, peptidová vakcína EpiVacCorona (EpiVakKorona) vyvinutá spoločnosťou Vektor a CoviVac (KoviVak) z Čumakovovho centra.
Ruská vakcína Sputnik V bola schválená na použitie vo viac ako 60 krajinách sveta. Súhlas na jej používanie však zatiaľ nevydala ani Európska agentúra pre lieky (EMA) a ani americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA).
Niektoré západné krajiny sú opatrné, pokiaľ ide o Sputnik V, pretože sa obávajú, že Kremeľ by ho mohol použiť ako nástroj na presadzovanie svojich záujmov, uviedla agentúra AFP. Rusko zaregistrovalo vakcínu Sputnik V vlani v auguste 2020 - ešte pred tým, ako prešla záverečnou, treťou, fázou klinických testov, čo vyvolalo medzinárodnú kritiku a pochybnosti niektorých odborníkov.
Introducing a new member of the Sputnik family - a single dose Sputnik Light!
— Sputnik V (@sputnikvaccine) May 6, 2021
It’s a revolutionary 1-shot COVID-19 vaccine with the 80% efficacy - higher than many 2-shot vaccines.
Sputnik Light will double vaccination rates and help to handle epidemic peaks ✌️ pic.twitter.com/BCybe8yYWU
Následne odborný časopis The Lancet zverejnil štúdiu, podľa ktorej má ruská vakcína Sputnik V po podaní oboch dávok účinnosť 91,6 percenta pri zabránení symptomatickému priebehu koronavírusu.