NAÍ DILLÍ - Spojené štáty v piatok dopravili do Indie prvú časť sľúbenej zdravotnej pomoci, informovala agentúra AFP. Vojenské transportné lietadlo, ktoré pristálo na medzinárodnom letisku v Naí Dillí, priviezlo viac ako 400 kyslíkových fliaš a ďalšieho vybavenia pre nemocnice, i takmer jeden milión rýchlotestov.
Americký prezident Joe Biden prisľúbil v pondelok v telefonáte s indickým premiérom Naréndrom Módím okamžitú pomoc Indii, ktorá čelí prudkému nárastu počtu prípadov nákazy novým koronavírusom.
Americké úrady uviedli, že v najbližších dňoch do Indie letecky dopravia ďalšie vybavenie. Pomoc Indii poskytli aj ďalšie krajiny i Európska únia.
Rekordný prírastok, očkovacie centrá v Bombaji zatvorili
India zaznamenala za posledných 24 hodín opäť rekordný prírastok nakazených novým koronavírusom, a síce 386.452 nových prípadov. Zároveň tam pribudlo aj s 3498 súvisiacich úmrtí. S odvolaním sa na údaje tamojších úradov o tom v piatok informovala agentúra Reuters.
Agentúra však zároveň upozornila aj na tvrdenia lekárskych odborníkov, ktorí sa domnievajú, že skutočné počty nakazených v tejto druhej najľudnatejšej krajine na svete môžu byť päť až desaťnásobne vyššie než oficiálne údaje.
Reuters zároveň informuje, že počnúc piatok sa na tri dni zatvorili všetky očkovacie centrá v indickej finančnej metropole Bombaj. Dôvodom takéhoto opatrenia je podľa úradov nedostatok vakcín. Len od konca februára, keď nabrala na intenzite druhá vlna nákazy, pribudlo v Indii približne 7,7 milióna prípadov infikovaných. Reuters pre porovnanie uvádza, že predošlých 7,7 milióna zaznamenali v krajine za takmer polroka. Celkovo v Indii od začiatku pandémie zaevidovali už viac ako 18 miliónov prípadov nákazy.
Vedci žiadajú vládu o zverejnenie dát
Indickí vedci vyzvali premiéra Naréndru Módího, aby jeho vláda zverejnila dáta o šírení nového koronavírusu, ktoré by im umožnili zachrániť ľudské životy.
Ako uvádza denník The Guadian, reakciu indických úradov na pandémiu sprevádza nedostatok údajov o šírení vírusu. Autori on-line výzvy, ktorú podpísalo viac ako 350 vedcov, žiadajú vládu, aby zverejnila údaje o sekvenovaní nových variantov koronavírusu, testovaní, uzdravených pacientoch a aj o tom, aké sú vedľajšie účinky vakcín.
Podrobnejšie údaje o testovaní nie sú podľa signatárov prístupné nielen pre odborníkov z mimovládneho sektora, ale dokonca aj pre niektorých vládnych zamestnancov. Okrem toho modelovanie predpovedí vývoja epidemickej situácie vykonávali vládou menovaní odborníci s nedostatkom informácií. Vedcom sa tiež nepodarilo získať informácie, ktoré by im umožnili predpovedať, koľko bude potrebných lôžok, kyslíka alebo jednotiek intenzívnej starostlivosti.