BRUSEL - Rusko zhromaždilo vyše 150.000 vojakov pri svojich hraniciach s Ukrajinou a na Krymskom polostrove, ktorý Moskva anektovala v roku 2014. Povedal to v pondelok šéf diplomacie Európskej únie Josep Borrell. Vyjadril sa tak po brífingu, ktorí ministri zahraničných vecí krajín EÚ absolvovali so šéfom ukrajinskej diplomacie Dmytrom Kulebom, uviedla agentúra Reuters.
Hrozivé slová: Ak Ukrajinu nevezmú do NATO, zrejme si znovu zaobstará jadrové zbrane!
Borrell uviedol, že ide o dosiaľ vôbec "najpočetnejšie" nasadenie ruských vojakov na ukrajinských hraniciach. Neuviedol pritom, aký je zdroj tejto informácie.
VIDEO Podľa ministrov Naďa a Korčoka je záujmom Slovenska, aby situácia na Ukrajine neeskalovala
"Riziko ďalšej eskalácie je očividné," upozornil. Zároveň však dodal, že nateraz nie je plánované zavedenie nijakých nových ekonomických sankcií voči Rusku, či vyhostenie ruských diplomatov. Samotný Kuleba po rozhovore s ministrami vyzval EÚ na uvalenie nových sankcií na Moskvu.
Rusko začalo nedávno zhromažďovať veľké počty vojakov pri svojich hraniciach s Ukrajinou a aj na Krymskom polostrove. Tieto kroky, ešte viac vyhrocujúce napätie medzi Ruskom a Ukrajinou, medzičasom kritizovala Európska únia, NATO i Ukrajina.
Ruská armáda uviedla, že pri hraniciach vykonáva vojenské cvičenia - v reakcii na kroky NATO, ktoré "ohrozujú Rusko", pripomína AFP. Ruský minister obrany Sergej Šojgu minulý týždeň povedal, že k západným hraniciam Ruska boli úspešne nasadené "dve armády a tri výsadkárske jednotky" a že cvičenia "do dvoch týždňov" skončia.
Slovensko naďalej podporuje suverenitu Ukrajiny
Slovensko bude aj naďalej podporovať suverenitu a územnú celistvosť Ukrajiny v jej medzinárodne uznaných hraniciach. Po rokovaní šéfov diplomacií členských štátov EÚ sa tak v pondelok vyjadril slovenský minister zahraničných vecí Ivan Korčok.
Informoval o tom tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ). Hlavnou témou pondelňajšieho rokovania bolo zhromažďovanie ruských vojakov pri ukrajinských hraniciach a na Moskvou anektovanom Krymskom polostrove. Podľa Korčoka je stupňujúce sa napätie na východných hraniciach Ukrajiny možné vyriešiť len diplomatickými rokovaniami. V tejto súvislosti podporil viacero negociačným formátom, vrátane Krymnej platformy, ktorej cieľom je poukazovať na okupáciu Krymu a zhoršujúcu sa ľudskoprávnu situáciu na polostrove.
Korčok tiež pripomenul, že Slovensko dlhodobo podporuje vstup Ukrajiny do EÚ a NATO a zdôraznil, že úspešné napredovanie v reformách bude tou najlepšou odpoveďou na akékoľvek snahy o destabilizáciu krajiny.
"Európska únia musí spraviť všetko pre to, aby pomohla Ukrajine v náročných reformách, ktoré sú predpokladom pre postupné zlepšovanie života občanov, ako aj pre integráciu Ukrajiny do európskych a euroatlantických štruktúr," uviedol.
Ďalšou témou rokovania ministrov zahraničných vecí bol ozbrojený konflikt v etiópskom regióne Tigraj a humanitárna kríza, ktorú boje vyvolali. V tejto súvislosti Korčok informoval, že slovenský rezort diplomacie daruje slovenskej charitatívnej iniciatíve "Spolu za Etiópiu" finančný príspevok vo výške 20.000 eur.