WASHINGTON - Výskumný tím vedený Rakúšanom Petrom Paleseom z Icahn School of Medicine at Mount Sinai v USA pracuje na koronavírusovej vakcíne, ktorú je možné podať cez nos - a mala by stáť iba jeden dolár. Prvé klinické štúdie sa nedávno začali v juhovýchodnej Ázii a Latinskej Amerike.
Vedci sú presvedčení, že ich vakcína bude v strednodobom horizonte potrebná, najmä v krajinách so strednými a nižšími príjmami, uviedol Palese pre agentúru APA. Virológ z Linzu je riaditeľom Katedry mikrobiológie Lekárskej fakulty Mount Sinai a má bohaté skúsenosti s vývojom vakcín.
Okrem svojej špecializácie - chrípkových vírusov - ktorým sa venuje v spolupráci s rakúskym virológom Florianom Krammerom, ktorý pracuje na tom istom mieste, sa vedci mohli spoľahnúť aj na svoje skúsenosti s koronavírusmi v uplynulom pandemickom roku.
Corona je výrazne odlišný patogén
Nový vírus SARS-CoV-2 je porovnateľný s novou základnou variáciou chrípkových vírusov. Ako je známe, takmer všetci ľudia už prišli do styku s koronavírusmi, ale nový patogén je zjavne iný. Nakoniec to ukazuje aj fakt, ako reaguje populácia, keď je konfrontovaná s patogénom, s ktorým imunitný systém nemá skúsenosti.
Farmaceutické spoločnosti preberajú zamestnancov
Spolu s Krammerovou pracovnou skupinou výskumný tím už nejaký čas pracuje na vývoji koronavírusovej vakcíny. V porovnaní s veľkými farmaceutickými spoločnosťami, ktoré dostávajú masívnu finančnú podporu politikov, je proces oveľa pomalší. Niektorí vedci boli v posledných mesiacoch tiež odlákaní farmaceutickými firmami. „Nie som z toho šťastný, ale je to pravda,“ povedal Palese: „Som ale veľmi ohromený vynikajúcimi výsledkami, ktoré sa dosiahli.“
Nová vakcína by mala „vyplniť medzeru“
Tím chce vlastnou vakcínou „vyplniť medzeru“. Ide o takzvanú vektorovú vakcínu, pri ktorej sa časti genómu vírusu SARS-CoV-2 - konkrétne tá časť, ktorá obsahuje konštrukčné pokyny pre proteín na povrchu - privedú do tela prostredníctvom iného vírusu. Palese a kolegovia používajú „Newcastle Disease-Virus“ (NDV), ktorý spôsobuje najmä atypickú vtáčiu chrípku u kurčiat a nie je nebezpečný pre človeka.
Dôležité pre krajiny s nízkym príjmom
Počiatočné štúdie už ukázali, že týmto spôsobom je možné dosiahnuť dobrú imunitnú odpoveď na nový koronavírus. Vedci teraz začali prvé, menšie klinické štúdie (fáza I) v Thajsku, Vietname, Brazílii, Mexiku a tiež v New Yorku. Palese: „Je nevyhnutné, aby aj štáty so stredným a nižším príjmom mali prístup k vakcíne.“
Doteraz dostupné vakcíny sú drahé. „Naša vakcína by mala mať cenu hlboko pod dolárom.“ Môže sa podať aj cez nos. To zvyšuje pravdepodobnosť prevencie prenosu vírusu, pretože sa vytvára imunita v horných dýchacích cestách a vďaka tomu je účinná látka zaujímavá pre podávanie deťom. Tiež to vyzerá, že vakcína vyvoláva len veľmi malé vedľajšie účinky.
Ľahšie skladovanie
„Táto vakcína je navyše veľmi stabilná,“ zdôraznil vedec. Nemusí sa uchovávať tak hlboko v chlade ako iné vakcíny. Skladovanie „pri normálnej teplote chladničky dva až štyri stupne Celzia“ je postačujúce. Je tiež možné podať vakcínu navyše, ak by sa skutočne objavili nové varianty SARS-CoV-2, ktoré sa môžu účinne vyhnúť už zavedenej ochrane očkovaním. „S našou vakcínou by ste sa mohli rýchlo a ľahko preočkovať nosovým sprejom.“
Skepsa okolo vakcíny AstraZeneca je prehnaná
„Vakcíny sú skutočne vynikajúce a bezpečné,“ uviedol vedec v súvislosti s účinnými látkami, ktoré boli doteraz schválené. Renomovaný výskumník nechápe, že najmä vakcína od AstraZeneca sa v Rakúsku stretáva s veľkou skepsou: „Myslím si, že je to prehnané.“