MADRID/ATÉNY – Španielsko zasiahla snehová búrka Filomena. V madridskom regióne napadlo až pol metra snehu, čo je najviac od roku 1971. Kalamita v krajine zablokovala stovky ciest, ochromila železničnú dopravu a prerušila aj prevádzku na madridskom medzinárodnom letisku. Niektorí Madridčania dokonca bežkujú po uliciach. A zatiaľ čo španielska metropola bojuje s najväčším prívalom snehu za pol storočia, Atény aj ďalšie oblasti Grécka zažívajú jeden z najteplejších januárov za 50 rokov. Teploty sú tam až o 15 stupňov vyššie než zvyčajne v tomto období.
Španielsko bojuje so snehovou kalamitou
Situácia je veľmi vážna hlavne v madridskom regióne, ktorého šéfka Isabel Díazová Ayusová vyzvala Madridčanov, aby sa "chopili lopaty" a miestnym úradom a armáde pomohli s odstraňovaním masy snehu, aby sa Madrid nepremenil na jedno veľké klzisko.
Návrat k normálu bude trvať niekoľko dní. Cesty blokuje nielen masa snehu, ale aj popadané stromy, ktoré množstvo snehu neudržali. V pondelok museli v strednej časti Španielska v dôsledku vyčíňania počasia zatvoriť školy, súdy a múzeá. Úrady tiež obyvateľov vyzvali, aby zostali doma.
Záchranári a armáda počas piatku a soboty pomáhali motoristom, ktorí uviazli na cestách. Len v metropole šlo o zhruba 1 500 ľudí v autách.
Príslušníci armády takisto odpratávali sneh z madridského letiska, na ktorom v nedeľu čiastočne obnovili prevádzku.
Madridská polícia musela riešiť aj nezodpovedné správanie obyvateľov, ktorí v sobotu v centre mesta na niekoľkých miestach usporiadali guľovačky, aj keď platí obmedzenie zhlukovania kvôli epidémii covidu-19.
Viacerí Madridčania využili situáciu a vytiahli bežky, snowboard či boby.
Španielsko čakajú silné mrazy, Gréci sa slnia na plážach
Španielski meteorológovia tento týždeň očakávajú na niekoľkých miestach Španielska veľmi mrazivé teploty, ktoré majú vo Valladolide, Burgose, Salamanke, Tolede či v Madride klesať k desiatim stupňom pod nulou, cez deň sa majú v metropole pohybovať okolo nuly. V Madride teplota pod 10 stupňov Celzia klesla naposledy v januári 1945, uviedol denník El País.
Inú situáciu v týchto dňoch zažívajú Gréci. V strednom Grécku namerali v nedeľu viac ako 20 stupňov a na Kréte dokonca 26 stupňov Celzia. Tak vysoké teploty zažilo Grécko za posledných päťdesiat rokov len dvakrát - v roku 1987 a 2010. Podľa národného meteorologického ústavu v januári 1987 zaznamenali v južnom Grécku cez 25 stupňov Celzia a v Aténach 22,6 stupňa. Na Nový rok 2010 namerali v Grécku najvyššiu teplotu od začiatku tamojších meraní v 19. storočí, a to 30,4 stupňa na Kréte.
Na rozdiel od Španielov, ktorí v Madride v sobotu odhŕňali miestami až polmetrovú snehovú nádielku, Gréci cez víkend vyrazili na pláže a pobrežné promenády. „Ľuďom to veľmi pomôže, keď sú už tak dlho zavretí doma kvôli koronavírusu,“ myslí si 65-ročný Grék. Polícia tak na promenádach a plážach dohliadala na dodržiavanie obmedzeného zhlukovania ľudí. Grécko pritom v piatok znova predĺžilo celoštátnu karanténu, ktorú zaviedlo začiatkom novembra, a to zatiaľ o týždeň do 18. januára.