GAZA - Desaťtisíce Palestínčanov protestovali v stredu v pásme Gazy proti zámeru Izraela anektovať časti okupovaného Predjordánska a proti blízkovýchodnému mierovému plánu prezidenta USA Donalda Trumpa. Informovala o tom agentúra DPA.
Jeden z členov izraelskej vlády v stredu vyhlásil, že k plánovanej anexii určite dôjde v priebehu júla. Najskôr však musí detaily izraelského plánu schváliť prezident Trump, uviedol izraelský minister pre regionálnu spoluprácu Ofir Akunis. Niekoľko desiatok tisíc demonštrantov s palestínskymi vlajkami sa v stredu zišlo v meste Gaza. Protestujúci skandovali heslá proti Izraelu a proti Trumpovmu mierovému plánu.
Na demonštrácii vystúpil aj Jahjá Sinwár, líder islamistického hnutia Hamas, ktoré ovláda pásmo Gazy. Vyhlásil, že Trumpov "plán storočia" stroskotá na odpore palestínskeho ľudu. Protest spoločne zorganizovalo viacero palestínskych frakcií, ktoré pohrozili, že voči anexii sa zdvihne mohutný odpor Palestínčanov. "Tak, ako náš ľud v roku 1987 uskutočnil revolúciu a intifádu (protiizraelské povstanie), aj teraz prekvapí okupačnú mocnosť a celý svet novým bojovým vzopätím, aké nikto nečakal," povedal hovorca organizátorov protestu Saadí Ábid.
S izraelskou anexiou častí okupovaného západného brehu rieky Jordán ráta aj Trumpov mierový plán predstavený v januári tohto roka. Palestínčania ho rozhodne odmietli ako porušenie medzinárodného práva. Trumpov plán narušil dlhodobo platný medzinárodný konsenzus o izraelsko-palestínskom konflikte. Rozhodne proti nemu pritom vystúpili aj arabskí a európski spojenci Washingtonu ako i OSN.
Izrael obsadil západný breh Jordánu spoločne s východným Jeruzalemom počas šesťdňovej vojny v roku 1967. Palestínske politické frakcie trvajú na tom, že Predjordánsko musí byť súčasťou ich budúceho štátu, ktorého hlavným mestom má byť východný Jeruzalem.
Nemecký parlament odmietol plány Izraela
Nemecký parlament vyzval v stredu Izrael, aby nepokračoval vo svojom zámere anektovať časti okupovaného Predjordánska, keďže podľa neho je tento krok "v rozpore s medzinárodným právom". Informovala o tom agentúra DPA.
Minister zahraničných vecí Heiko Maas počas rozpravy uviedol, že tento zámer Izraela ohrozuje stabilitu na celom Blízkom východe. "Mier nie je možné dosiahnuť jednostrannými krokmi," vyhlásil. Hrozenie Izraelu sankciami by však podľa uznesenia Spolkového snemu nemalo "nijaký konštruktívny účinok".
Hoci Nemecko anektovanie časti Predjordánska odmieta a považuje ho za nelegálne, v prijatom dokumente sa uvádza, že "diskusie o unilaterálnych sankciách alebo hrozby sankciami nemajú na izraelsko-palestínsky mierový proces "konštruktívny účinok".
Uznesenie podporili poslanci vládnucej koalície CDU/CSU-SPD a niektorí poslanci liberálov z FDP. Poslanci krajne pravicovej Alternatívy pre Nemecko (AfD), Ľavice, Zelených a niektorí zákonodarcovia FDP sa zdržali hlasovania.
Plán anexie Predjordánska Izraelom ešte nie je hotový
Izraelský minister pre regionálnu spoluprácu Ofir Akunis potvrdil, že proces anektovania časti Predjordánska sa nezačne v stredu, ako to naznačoval premiér Benjamin Netanjahu. Napísal to denník The Times of Israel s tým, že podľa Akunisa izraelskí vládni úradníci stále konzultujú posledné detaily plánu so svojimi americkými partnermi.
Tento minister, považovaný za Netanjahuovho dôverníka, uviedol, že podľa jeho názoru sa k anexii prikročí neskôr v júli. Pôvodne mal Netanjahu v pláne spustiť zaberanie častí územia Západného brehu túto stredu v súlade s plánom amerického prezidenta Donalda Trumpa.
V tomto pláne, predstavenom v januári, sa počíta s tým, že približne 30 percent územia Predjordánska bude pod stálou izraelskou kontrolou, pričom Palestínčanom bude na zvyšnom území poskytnutá obmedzená autonómia.