RICHMOND - Ľudia protestujúci proti prejavom rasizmu strhli v utorok večer v americkom meste Richmond v štáte Virgínia sochu moreplavca Krištofa Kolumba, ktorú následne zapálili a hodili do jazera. Informovala o tom v stredu agentúra AP.
Demonštranti použili na stiahnutie sochy v miestnom parku Byrd Park z podstavca laná. Na podstavci zanechali podľa miestnych médií tabuľu s nápisom "Kolumbus symbolizuje genocídu". Polícia v parku prítomná nebola, avšak nad parkom krúžila podľa očitých svedkov policajná helikoptéra.
Zástupcovia pôvodných obyvateľov Ameriky už roky žiadajú premenovanie sviatku Kolumbovho dňa, ktorý sa v USA slávi 12. októbra, v deň, keď sa tento objaviteľ po prvý raz vylodil v Amerike. Odporcovia sviatku žiadajú, aby sa premenoval na Deň pôvodných obyvateľov. Chcú tak poukázať na vyvražďovanie týchto skupín obyvateľstva po tom, ako prišiel Kolumbus do Ameriky. Kolumbus podľa nich podnietil storočia genocídy na tamojšom domorodom obyvateľstve. "Musíme začať tam, kde sa to celé začalo," vyhlásili v Richmonde účastníci protestu. "Musíme začať s ľuďmi, ktorí v tejto krajine boli ako prví," dodali.
Sochu Kolumba vztýčili v Richmonde v decembri 1927 a bola prvou sochou tohto objaviteľa na americkom Juhu. K jej strhnutiu došlo v čase masových protestov v USA, ktoré podnietila smrť Afroameričana Georgea Floyda pri tvrdom zásahu belošského policajta.
Cieľom ľudí protestujúcich proti rasizmu sa už stali viaceré sochy otrokárov či panovníkov reprezentujúcich obdobie koloniálnej nadvlády v Spojených štátoch, Holandsku či v Británii. Aktivisti v Spojenom kráľovstve zverejnili navyše na internete zoznam 60 pamätníkov a sôch, ktoré musia byť podľa nich odstránené z verejných priestorov.
Zahraniční novinári to majú ťažké
Minister zahraničných vecí USA Mike Pompeo v stredu prisľúbil vyšetrovanie sťažností na zlé zaobchádzanie so zahraničnými novinármi, ktorí v USA pokrývajú protesty proti rasizmu a policajnej brutalite. Informovala o tom agentúra AFP. "Viem, že niektoré krajiny mali obavy z nevhodného zaobchádzania s ich reportérmi," uviedol Pompeo na tlačovej konferencii. "Niektoré z týchto obvinení sa dostali aj na ministerstvo zahraničných vecí. Vy aj vaše krajiny by ste mali vedieť, že sa nimi budeme patrične zaoberať," dodal minister.
Vysoká komisárka OSN pre ľudské práva Michelle Bacheletová túto situáciu minulý týždeň nazvala bezprecedentnou agresiou proti reportérom a uviedla, že polícia pri demonštráciách obťažovala alebo zadržala najmenej 200 novinárov. Rusko, ktoré USA často obviňuje z porušovania ľudských práv a práva slobody prejavu, sa tiež sťažovalo na násilie zo strany americkej polície voči reportérom, konkrétne v prípade novinárky z ruskej tlačovej agentúry Sputnik.
Protesty v Spojených štátoch vypukli po zabití Afroameričana Georgea Floyda, ktorý zomrel 25. mája v meste Minneapolis v štáte Minnesota pri zásahu policajtov, keď ležal spútaný na zemi. Jeden z nich mu vyše osem minút kľačal na krku, hoci sa Floyd opakovane sťažoval, že nemôže dýchať.