ŽENEVA - Svetová meteorologická organizácia (WMO) upozornila v súvislosti s klimatickou zmenou na dva znepokojujúce ukazovatele, ktoré dosiahli rekordné hodnoty: Máj bol podľa údajov európskeho monitorovacieho programu Zeme Copernicus najteplejším mesiacom od začiatku týchto meraní v roku 1979 a stanica na Havaji namerala doteraz najvyššiu koncentráciu oxidu uhličitého v atmosfére.
"Ukazovatele klimatickej zmeny dosiahli novú úroveň," povedala podľa agentúry DPA v piatok v Ženeve hovorkyňa WMO Clare Nullisová. "To má veľký dosah na biodiverzitu a prírodu," uviedla pri príležitosti Svetového dňa životného prostredia vyhláseného OSN v roku 1974. Jeho tohtoročným mottom je "Čas pre prírodu".
Priemerná globálna teplota v máji bola podľa programu Copernicus o 0,63 stupňa Celzia vyššia než je priemer rokov 1981-2010. Najvyššie nadpriemerné hodnoty boli namerané v niektorých oblastiach na Sibíri, kde bolo až o takmer desať stupňov teplejšie ako zvyčajne. Výrazne teplejšie bolo v priemere aj na Aljaške či v Antarktíde. V Európe bol máj o niečo chladnejší ako je priemer.
Meracia stanica na havajskej sopke Mauna Loa zasa zaregistrovala priemernú mesačnú koncentráciu CO2 v atmosfére na úrovni 417,1 častíc na jeden milión (ppm). Je to najvyššia priemerná hodnota, aká tam bola doteraz nameraná počas jedného mesiaca, informoval vo štvrtok americký Národný úrad pre oceány a atmosféru (NOAA). Hodnota bola o 2,4 ppm vyššia než v máji 2019.
Mimoriadne vysokú koncentráciu CO2 tento rok nameral Spolkový úrad životného prostredia (UBA) aj na najvyššej hore Nemecka Zugspitze. V marci sa tam po prvý raz priemerná mesačná koncentrácia CO2 zvýšila na takmer 418 ppm, čo je nárast o 3 ppm oproti vlaňajšku. Vyššie hodnoty ako pred rokom tam namerali aj v apríli.