ŽENEVA - Čína a niektoré ďalšie ázijské krajiny zneužili koronavírusovú pandémiu ako zámienku pre obmedzovanie slobody slova a sprísnenie cenzúry. V stredu to podľa agentúry AFP povedala vysoká komisárka OSN pre ľudské práva Michelle Bacheletová.
Bacheletová vo vyhlásení vyjadrila znepokojenie zo sprísnenia cenzúry v niekoľkých krajinách spoločne so svojvoľným zatýkaním a zadržiavaním ľudí, ktorí kritizujú reakciu svojej vlády, alebo len zdieľajú informácie či názory na koronavírusovú pandémiu. "V Bangladéši, Kambodži, Číne, Indii, Indonézii, Malajzii, Mjanmarsku, Nepále, na Filipínach, na Srí Lanke, v Thajsku a vo Vietname bolo hlásené zatýkanie za prejavy nespokojnosti alebo údajného šírenia nepravdivých informácií prostredníctvom tlače a sociálnych médií," uviedla Bacheletová.
Z Číny má Úrad vysokého komisára OSN pre ľudské práva (OHCHR) informácie o viac ako tucte prípadov, keď zdravotnícky personál, akademici, ale aj bežní občania, boli zadržiavaní a v niektorých prípadoch aj obvinení za zverejnenie svojich názorov alebo iných informácií o situácii týkajúcej sa koronavírusovej pandémie či za kritiku reakcie vlády.
Medzi týmito prípadmi sú napríklad aj dvaja vysokoškolskí absolventi, ktorých v apríli údajne zadržali po tom, ako vytvorili on-line úložisko webového obsahu súvisiaceho s prepuknutím ochorenia COVID-19 v Číne. Bacheletová uznala potrebu obmedziť akékoľvek podnecovanie nenávisti voči menšinám a šírenie dezinformácií za účelom ochrany verejného zdravia, no trvá na tom, že by to nemalo viesť k zámernému alebo aj neúmyselnému cenzurovaniu a zasahovaniu do práv jednotlivcov.