MOSKVA - Ruská Štátna duma prijala v utorok v druhom čítaní návrh zákona o zmene a doplnení ústavy Ruskej federácie, ktorý predložil ruský prezident Vladimir Putin. Medzi schválenými pozmeňujúcimi návrhmi je aj návrh, ktorý predložila poslankyňa vládnucej strany Jednotné Rusko Valentina Tereškovová. Jeho obsahom vynulovanie prezidentských mandátov osobe, ktorá túto funkciu vykonáva v čase prijatia zmien v ústave.
Podľa rozhlasovej stanice Echo Moskvy ide o formuláciu, ktorá sa týka súčasného ruského prezidenta a v prípade, že bude schválená pri prerokúvaní návrhu v treťom čítaní, umožní Putinovi uchádzať sa znova o prezidentský mandát. Podľa ústavy platnej v súčasnosti by Putin už kandidovať nemohol, keďže prezidentom je druhé funkčné obdobie. Frakcia Komunistickej strany Ruskej federácie (KPRF) už deklarovala, že bude vystupovať proti tomuto návrhu. Samotný Putin na pôde Štátnej dumy uviedol, že je potrebné, aby v tejto veci zaujal stanovisko ústavný súd.
Putin zároveň poznamenal, že považuje za nevhodné odstrániť z ústavy obmedzenie počtu prezidentských mandátov. Zmeny vo vedení krajiny sú podľa neho potrebné pre "zabezpečenie dynamiky" jej rozvoja. "Spoločnosť by mala mať záruky, že bude zabezpečená pravidelná zmena moci," zdôraznil Putin. Plénu Štátnej dumy bol v utorok predložený aj návrh na vypísanie predčasných parlamentných volieb, ktorý však po Putinovom prejave stiahol samotný jeho predkladateľ, poslanec vládnej strany Jednotné Rusko Alexandr Karelin. Ako vysvetlila agentúra TASS, s návrhom na predčasné voľby prišiel v utorok pred plenárnym zasadnutím Štátnej dumy líder Liberálnodemokratickej strany Ruska Vladimir Žirinovskij. Na tlačovej konferencii vtedy Žirinovskij vysvetlil, že po nadobudnutí účinnosti ústavných zmien by sa v Rusku mali uskutočniť predčasné voľby do Štátnej dumy.
Takmer 400 pozmeňujúcich a doplňujúcich návrhov
Putin však následne vo svojom prejave k poslancom uviedol, že na predčasné voľby do Štátnej dumy nevidí dôvod. V druhom čítaní návrhu zákona bolo k textu doručených takmer 400 pozmeňujúcich a doplňujúcich návrhov, informoval podľa agentúry Interfax predseda Štátnej dumy Viačeslav Volodin. Tieto návrhy z väčšej časti pripravila osobitná pracovná skupina, ktorej členmi boli poslanci Štátnej dumy, senátori, verejní činitelia a experti. S významnou časťou zmien a doplnení prišiel Putin.
Návrh zákona v druhom čítaní pri hlasovaní podporilo 382 poslancov, nikto sa nevyslovil proti a 44 poslancov sa zdržalo hlasovania. Agentúra TASS uviedla, že návrh zákona prijatý poslancami v druhom čítaní obsahuje ustanovenia o obmedzení počtu prezidentských období, rozšírení právomocí parlamentu, zabezpečení sociálnych záruk, priorite základného zákona pred medzinárodnými dohodami, ako aj o ruskom jazyku ako o jazyku štátotvorného národa. V treťom čítaní sa bude návrh zákona v Dume posudzovať v stredu.
Opozícia protestuje proti "vynulovaniu" prezidentských mandátov
Ruská opozícia chce 21. marca v Moskve zorganizovať zhromaždenie na protest proti zrušeniu obmedzení na počet prezidentských mandátov, ktoré v utorok v rámci prerokúvania návrhov zmien v ústave Ruskej federácie odobrili poslanci Štátnej dumy. Informovala o tom agentúra Interfax. Podľa rozhlasovej stanice Echo Moskvy už v utorok večer sa v centre hlavného mesta budú konať protesty jednotlivcov proti tejto iniciatíve.
Táto akcia má formu protestu jednotlivých osôb, pretože na tie sa podľa zákona nevzťahuje oznamovacia povinnosť. Organizátori plánovaného masového zhromaždenia považujú za "neprijateľné prepisovať ústavu Ruska" v záujme vládnucich kruhov."Krajina, v ktorej sa moc nezmenila viac ako 20 rokov, nemá budúcnosť," uviedla vo vyhlásení aktivistka združenia Otvorené Rusko Tatiana Usmanovová. Dodala, že opozícia už moskovskú radnicu požiadala o vydanie povolenia na spomínané verejné zhromaždenie.