Nedeľa22. december 2024, meniny má Adela, zajtra Nadežda, Naďa

Prieskum naznačil, že menej spojencov verí v pomoc USA pri ruskom útoku

Donald Trump
Donald Trump (Zdroj: SITA/AP Photo/Alex Brandon)

BRUSEL - Občania členských krajín NATO na rozdiel od situácie spred štyroch rokov už menej veria, že americká armáda im pomôže v prípade ruského útoku na ich krajinu. Uviedla to v pondelok tlačová agentúra AFP s odkazom na výsledky najnovšieho prieskumu Pew Research Center.

Prieskum sa uskutočnil v lete 2019 na vzorke 21.000 osôb z 19 krajín Severoatlantickej aliancie. Jeho výsledky naznačili, že 60 percent občanov týchto krajín verí, že Spojené štáty zasiahnu v prípade útoku Ruska na jeden z členských štátov Aliancie. V priemere iba 29 percent respondentov uviedlo, že USA v prípade ruského útoku spojencom na pomoc neprídu, a zvyšok opýtaných (11 percent) sa nevedelo pre odpoveď rozhodnúť.

Neziskový inštitút pre výskum verejnej mienky Pew Research Center, ktorý prieskum názorov na NATO uskutočňuje každé dva roky, zároveň upozornil, že od roku 2015 sa odpovede na túto otázku začali od jednej krajine ku druhej značne odlišovať. Vo Francúzsku sa podiel občanov, ktorí veria, že im Američania poskytnú vojenskú pomoc, medzi rokmi 2015 a 2019 znížil o osem percentuálnych bodov, v Nemecku o päť percent, v Kanade o tri percentá a v Maďarsku až o 16 percent. Dôvera vo vojenskú pomoc USA narástla v tomto období najmä v Británii a Taliansku (sedem percent) a v Turecku (šesť percent).

Prieskum naznačil, že rovnako ako v roku 2015 ani vlani občania členských krajín NATO nevyjadrovali veľké nadšenie pri myšlienke, že ich krajina by mala pomôcť inému spojencovi z Aliancie v prípade ruskej agresie. Iba v piatich zo 16 členských štátov, v ktorých prebehol prieskum - v Holandsku, Litve, Kanade, Spojenom kráľovstve a USA -, sa väčšina respondentov vyslovila za potrebu zúčastniť sa na vojenskej operácii v duchu povinností stanovených v článku 5 zakladajúcej zmluvy NATO. Uvedený článok ustanovuje, že "útok na jedného zo spojencov sa považuje za útok na všetkých spojencov".

Podiel podpory pre vojenskú intervenciu v prospech iných spojencov klesol na 41 percent vo Francúzsku a Španielsku, za ktorými nasledujú Česká republika (36 percent), Nemecko (34 percent), Maďarsko (33 percent) a potom Turecko a Slovensko (32 percent). Najmenšiu podporu bojovať v prospech iných spojencov z Aliancie vyjadrili respondenti z Bulharska (12 percent) a potom z Grécka a Talianska (25 percent).

Viac o téme: PrieskumDôveraútok RuskoUSANATO
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu