VALLETTA - Len niekoľko dní po nástupe Roberta Abelu do funkcie maltského premiéra sa v hlavnom meste Valletta vo štvrtok večer zišlo niekoľko stoviek demonštrantov, aby žiadali spravodlivosť v prípade zavraždenej novinárky Daphne Caruanovej-Galiziovej. Ide o kauzu, ktorá Abelovho predchodcu Josepha Muscata donútila odstúpiť z premiérskeho postu.
Zhromaždenie sa konalo pri provizórnom pietnom mieste na počesť novinárky zavraždenej 16. októbra 2017 a bolo prvé od Muscatovej demisie a vymenovania Abelu. Podobné akcie sa na tomto mieste konali od novinárkinej vraždy pravidelne, a to vždy v 16. deň mesiaca. Kým bol Muscat premiérom, z pomníčka boli pravidelne odstraňované kvety i sviečky, čo aktivistov i rodinu hnevalo.
Podľa agentúry AFP je prvým možným náznakom zmien v prístupe maltského vedenia k prípadu to, že Abela deklaroval, že provizórny pamätník novinárke nebude rozobraný a zostane na svojom mieste. Muscat bol totiž dlhodobo obviňovaný, že vyšetrovanie vraždy hatí, aby tak chránil svojich priateľov a spolupracovníkov.
V súvislosti s vyšetrovaním vraždy polícia vypočúvala viacerých Muscatových spolupracovníkov: okrem iných aj vedúceho Muscatovej kancelárie Keitha Schembriho, ministra pre cestový ruch Konrada Mizziho a ministra hospodárstva Chrisa Cardonu. Títo traja vysokopostavení vládni úradníci vlani v novembri odstúpili zo svojich funkcií. Pod tlakom verejnosti bol napokon donútený podať demisiu aj Muscat. Jeho odchod z funkcie sa oficializoval minulý víkend, keď bol Abela zvolený za predsedu Strany práce, čím získal aj funkciu premiéra.
Schembri nebol obvinený
Schembri síce nebol v kauze vraždy obvinený, ale naďalej zostáva súčasťou vyšetrovania, a to pre údajné finančné prepojenie s podnikateľom Yorgenom Fenechom, ktorého polícia označila za komplica vraždy. On však vinu popiera.
Z vyšetrovania agentúry Reuters vyplynulo, že Fenech je okrem iného aj majiteľom spoločnosti 17 Black, ktorá údajne vyplácala tajné finančné odmeny ministrovi pre cestový ruch Konradovi Mizzimu i Schembrimu. Maltská polícia má v rukách troch vykonávateľov vraždy. Vo väzbe sa mesiac po čine ocitli bratia Alfred a George Degiorgio a Vincent Muscat. Všetci traja vinu popierajú.
Polícia má od novembra roku 2019 k dispozícii dôkazy, ktoré by mohli byť na súde použité v snahe odsúdiť objednávateľa vraždy. Tie jej poskytol Melvin Theuma, ktorý bol zadržaný v polovici novembra 2019 na základe podozrenia, že bol sprostredkovateľom novinárkinej vraždy.
Theuma žiadal milosť
Výmenou za tieto dôkazy Theuma žiadal milosť, ktorú mu prezident George Vella - na návrh vlády - aj udelil. Ak totiž vláda udelenie milosti navrhne, hlava štátu nemôže jej udelenie odmietnuť. Po objednávateľovi vraždy novinárky sa stále pátra. "Je zrejmé, že Muscat bol prekážkou spravodlivosti. Uvidíme, či sa súčasný premiér zaviaže tento prípad vyriešiť," uviedol pre AFP aktivista Manuel Delia. "Dúfam, že dosiahneme spravodlivosť... To je to, za čo už dva a pol roka vedieme kampaň," dodal.
Syn zavraždenej, Matthew, však pre AFP povedal, že neveľmi verí tomu, že by Abela bol "tou pravou osobou" na dosiahnutie spravodlivosti. Dodal, že nezdieľa nádej, o ktorej po zmene na poste premiéra hovoria niektorí ľudia, pretože Abela bol súčasťou okruhu ľudí blízkych Muscatovi. Uviedol však, že boj pokračuje a "my budeme naďalej protestovať a brať ľudí na zodpovednosť."
Skupina aktivistov "Occupy Justice" vyzvala Abelu na očistu vyšetrovania, ktoré sprevádzajú obvinenia z korupcie. Žiadajú tiež, aby odvolal policajného komisára a zverejnil verejné ospravedlnenie za smrť blogerky.
Novinárku Caruanovú-Galiziovú písala protikorupčný blog, viedla vyšetrovanie škandálu Panama Papers na Malte, bola investigatívnou novinárkou a ostrou kritičkou maltskej vlády a miestnych korupčných praktík. Dňa 16. októbra 2017 ju zabila bomba nastražená v jej aute. Jej smrť otriasla krajinou a vyvolala protesty občanov, ktoré neutíchajú.