Piatok3. január 2025, meniny má Daniela, zajtra Drahoslav

Čína diagnostikovala tretí prípad moru u človeka

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: Getty Images)

PEKING - Číňanovi vo veku 55 rokov diagnostikovali bubonický, teda žľazový mor po tom, čo zabil a zjedol divo žijúceho králika. Ide o tretí prípad tejto choroby v Číne - prvé dva zistili v hlavnom meste Peking. Informovali o tom čínske úrady, na ktoré sa v pondelok odvolala tlačová agentúra AP.

Zdravotnícky úrad autonómnej severočínskej oblasti Vnútorné Mongolsko, severne od Pekingu, v sobotu oznámil, že muža liečia v nemocnici v meste Chua-te. Vyšetrovatelia zistili, že pacient z vidieckej správnej jednotky (ajmag) Šilijn gol skonzumoval králika 5. novembra.

V oznámení sa dodávalo, že v úzkom kontakte s mužom bolo 28 ľudí, ktorých umiestnili do karantény, ale u žiadneho sa neprejavila horúčka ani iné príznaky nákazlivého moru. V Pekingu diagnostikovali 12. novembra pľúcny mor dvom pacientom takisto pochádzajúcim z ajmagu Šilijn gol. Medzi týmito dvoma pacientmi a tretím prípadom nezistili žiadne epidemiologické spojenie.

Mor je smrteľný až u 90 percent nakazených ľudí, ak nepodstupujú liečbu, ktorá sa uskutočňuje niekoľkými druhmi antibiotík. Pľúcny mor sa môže vyvinúť z bubonického (žľazového) a vyúsťuje do infekcie pľúc, ktorá spôsobuje skrátený dych, bolesti hlavy a kašeľ.

Čína do veľkej miery mor odstránila, ale občas sú ešte hlásené prípady, prevažne medzi poľovníkmi, ktorí prichádzajú do kontaktu s blchami, teda prenášačmi baktérie Yersinia pestis. Posledná veľká známa epidémia moru bola v roku 2009, keď zomrelo niekoľko ľudí v meste C'-kche-tchan v provincii Čching-chaj na Tibetskej náhornej plošine.

Čína od roku 2003 výrazne zlepšila zisťovanie a zvládanie infekčných chorôb. Práve v uvedený rok prepukla epidémia ťažkého akútneho respiračného syndrómu (SARS), ktorá si vyžiadala 774 úmrtí, väčšinou v Číne a Hongkongu. Peking najprv obviňovali zo zatajovania epidémie a z neochoty spolupracovať so Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO), vinou čoho sa choroba rozšírila aj mimo krajiny. Tento rok africký mor ošípaných zlikvidoval celé čriedy ošípaných v Číne a na ďalších miestach Ázie, čo spôsobilo nedostatok a vyššie ceny bravčového mäsa.

Viac o téme: MorČlovekČína
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu