NEW YORK – Jeden z najbohatších ľudí sveta už nejaký čas nevystupuje na vlastnej sociálnej sieti X len pod svojím oficiálnym menom. Svoje prestrojenie dohnal až k dokonalosti, pretože príspevky píše aj ako žabiak zo staroveku. Ešte aj meno Kebius Maximus, má príznačné na vtedajšiu dobu.
Keď sa stal Elon Musk novým majiteľom sociálnej siete Twitter, zmenil jej názov na X. Takto to funguje už nejaký čas, no zmenám ešte neodznela posledná. Konkrétne Musk pôsobí na svojej sieti aj pod druhým menom. Príspevky píše aj ako "Kekius Maximus". BBC uvádza, že miliardár neposkytol žiadne vysvetlenie, ktoré ho viedlo k takýmto krokom. Navyše nevystupuje ako človek, ale zobrazuje postavu žabiaka, ktorá je typická pre krajne pravicové skupiny.
Na Silvestra uverejnil príspevok s obrázkom Kekiusa Maxima oblečeného ako starovekého Rimana, ktorý sa drží skaly s číslom 80. K tomu len napísal, že Kekius čosokor dosiahne úroveň 80 v PoE.
Kekius Maximus
Britský denník The Independent uvádza, že skratka PoE odkazuje na Muskovu obľúbenú hru "Path of Exile 2". Meno, ktoré sa píše aj ako "$KEKIUS", je pomenovaním pre memecoin, teda kryptomenu, ktorej názov a maskot sú inšpirované mémečkami zdieľanými online. Musk už v minulosti podporil napríklad aj "dogecoin", menu spojenú so psom Shiba Inu.
Samotné meno Kekius Maximus tiež nevzniklo náhodne. Pochádza zrejme zo slangového "kek", ktoré hráči používajú podobne ako "lol", teda hlasný smiech (laughing out loud). Odkazovať môže aj k bohom Starovekého Egypta. "Kek" je bohom temnoty a niekedy zvykne byť zobrazovaný s hlavou žaby. Druhá časť mena "Maximus" je podľa portálu Newsweek odkaz na Maxima Decima Meridia z legendárneho filmu Gladiator (Russell Crowe).
Z politického hľadiska
Počin miliardára Muska vyvolal vo svete kryptomien doslova boom efekt. Hodnota memecoinu rapídne stúpla. V politickom spektre Musk len nedávno podporil v Nemecku krajne pravicovú politickú stranu (Alternatíva pre Nemecko), ktorá vystupuje s výraznou protiimigračnou politikou.
"Kek" v hovorovom slovníku alternatívnej pravice znamená "božstvo", ktorým je myslené hnutie na internete. Čiastočne vzniklo aj za účelom pobavenia, resp. zosmiešnenia liberálov alebo samozvaných konzervatívcov a vyvodiť z toho akúsi politickú pointu. Od tej doby pravicové komunity šíria myšlienku vytvorenia "Kekistanu", fiktívnej krajiny pod falošnou národnou vlajkou.