LONDÝN – V roku 2015 svetom otriasla fotografia amerického zubára Waltera Palmera, ktorý na safari zabil obľúbeného leva Cecila. Len pár rokov po ňom sa kanadský pár dal triumfálne odfotiť, ako sa bozkáva nad zabitým nádherným exemplárom leva.
Nazývajú to šport. Levy a iné nádherné zvieratá sú uzavreté na menšom priestore a potom zabité platiacimi zákazníkmi z USA, Kanady i Veľkej Británie. Poľovníci si môžu priviezť časti tiel do domoviny, aby sa mohli pochváliť zvrhlými dôkazmi zabíjania. Britský denník Daily Mirror vyzýva na ukončenie tejto barbarskej praxe v kampani podporovanej politikmi, celebritami a aktivistami.
“Žiadame vládu, aby ihneď zakázala dovoz zvierat zabitých pre pochybné potešenie. Žiadame tiež skončiť s chovom divokých zvierat len za účelom zastrelenia za peniaze. Naša kampaň vyzýva na zmenu medzinárodných pravidiel tak, aby zvieratá zabité trofejnými lovcami už neboli oslobodené od prísnych kontrol obchodu, dovozu a vývozu ohrozených druhov. Chceme tiež väčšiu ochranu pre žirafy, ktorých počet dramaticky klesol v dôsledku lovu a pytliactva.“
Svet si naplno uvedomil strašnú prax lovu trofejných zvierat v roku 2015, keď brutálny americký zubár Walter Palmer zastrelil leva Cecila. Vyvolalo to celosvetové protesty. Každoročne je však zabitých vyše tisíc levov spolu s tisíckami medveďov a stovkami slonov, nosorožcov a krokodílov.
V poslednom desaťročí lovci trofejí doviezli do Veľkej Británie 2 500 kusov tiel mŕtvych zvierat vrátane hláv a kožušín z gepardov, slonov, levov, hrochov a zebier.
Predstavitelia kampane proti lovcom upozorňujú, že krutý obchod musí byť zakázaný najmä v čase, keď niektoré druhy už čelia riziku zániku. Populácia slonov klesla z 1,3 milióna na približne 400-tisíc. Žirafám hrozí mimoriadne nebezpečenstvo, pretože ešte nie sú klasifikované ako ohrozený druh. Ich počet za posledných 30 rokov klesol o 40 %. Britská vláda v roku 2017 oznámila, že je za zákaz lovu trofejí, ale nepodnikla nijaké kroky napriek výzvam 166 poslancov, ktorí označili zákaz ako „naliehavú záležitosť“.
Minister životného prostredia Michael Gove verí, že lov trofejí „vyvoláva hlboké morálne a etické otázky o spôsobe zaobchádzania so zvieratami. Všetky politické rozhodnutia musia byť založené na dôkazoch. Štátny tajomník bude viesť ďalšie diskusie o tejto kritickej otázke, aby sme zabezpečili, že nájdeme správne riešenia." Predstavitelia kampane požadujú zákaz dovozu trofejí do Spojeného kráľovstva. Francúzsko, Holandsko a Austrália ho už zakázali. Požadujú tiež klasifikáciu žirafy ako ohrozeného druhu.