WASHINGTON - Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) má v úmysle skúmať najväčší mesiac Saturnu Titan pomocou veľkého bezpilotného lietadla, dronu. Prístroj Dragonfly by sa mal na cestu vydať v roku 2026 a na miesto určenia doraziť o osem rokov neskôr, informovala NASA na svojom webe.
Ľudia narodení v tomto období sa podľa profesora stanú svedkami úžasnej udalosti vo vesmíre
Bohato organický svet Titanu vybrala vesmírna agentúra ako ďalší cieľ bádania v slnečnej sústave v rámci pátrania po stavebných kameňoch života. Rotorový aparát Dragonfly bude po Saturnovom mesiaci lietať a skúmať rôzne miesta. Mal by zavítať na desiatky sľubných lokácií a zisťovať, či na tomto ľadovom telese môže existovať mikrobiologický život.
Dragonfly bude vôbec prvé zariadenie s viacerými rotormi, ktoré NASA použije pri skúmaní iného telesa v slnečnej sústave. Dron s ôsmimi rotormi môže pri lete úspešne využiť atmosféru Titanu, ktorá je štyrikrát hustejšia než ovzdušie Zeme.
Titan je podľa vedcov analógom Zeme v ranom štádiu a môže poskytnúť vodidlá k tomu, ako vznikol život na našej planéte. "Dragonfly pri svojej základnej misii trvajúcej 2,7 roka má prebádať rôzne prostredia od organických dún až po dno impaktného krátera, kde kedysi voda v kvapalnom stave a zložité organické látky, ktoré sú kľúčom k životu, možno desiatky tisíc rokov existovali spoločne," uviedla NASA.
BIG NEWS: The next @NASASolarSystem mission is… #Dragonfly – a rotorcraft lander mission to Saturn’s largest moon Titan. This ocean world is the only moon in our solar system with a dense atmosphere & we’re so excited to see what Dragonfly discovers: https://t.co/whePqbuGBq pic.twitter.com/BQdMhSZfgP
— Jim Bridenstine (@JimBridenstine) 27. júna 2019
Dron vyšlú v roku 2026 a do cieľa by mal doraziť v roku 2034. Projekt za 850 miliónov dolárov (cca 747 miliónov eur) porazil desiatky iných, medzi ktorými bola aj misia na zozbieranie vzoriek z neďalekej kométy. Mesiac už skúmali v rámci medzinárodnej misie Cassini-Huygens. V roku 2017 však nechali sondu Cassini zhorieť v atmosfére, čím ukončili dvadsaťročnú štúdiu.