TOKIO - Ministri životného prostredia a energetiky krajín združených v skupine G20 sa v nedeľu na stretnutí v japonskom meste Karuizawa dohodli na prijatí nového implementačného rámca pre opatrenia súvisiace s riešením otázky plastového odpadu hromadiaceho sa vo svetových moriach a oceánoch. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na japonskú vládu.
Jednou z hlavných tém stretnutia bol plastový odpad v oceánoch. Fotografie pláží s vyplaveným odpadom či mŕtvych zvierat — vtákov alebo rýb, v ktorých žalúdku sa našlo veľké množstvo plastov, vyvolali totiž veľké rozhorčenie a mnohé krajiny následne zakázali napríklad plastové tašky.
Na základe nového implementačného rámca budú členovia skupiny G20 presadzovať komplexný prístup s cieľom obmedziť množstvo plastového odpadu, ktorý sa dostáva do oceánov, prostredníctvom rôznych opatrení a medzinárodnej spolupráce. Krajiny G20 majú navzájom zdieľať najlepšie postupy, podporovať inovácie, vedecké monitorovanie a analytické postupy.
Znečisťovanie životného prostredia sa stalo celosvetovým problémom najmä po tom, ako Čína zaviedla zákaz dovozu odpadu, v dôsledku čoho sa plasty začali hromadiť v mnohých krajinách vrátane Japonska.
Japonský premiér Šinzó Abe vyhlásil, že chce, aby Japonsko bolo svetovým lídrom v znižovaní množstva plastového odpadu v moriach vrátane vývoja biologicky rozložiteľných materiálov a ďalších inovácií.
"Je skvelé, že sa nám podarilo stanoviť pravidlá pre všetkých vrátane rozvojových krajín," vyhlásil japonský minister životného prostredia Jošiaki Harada, ktorého citovala agentúra AFP. Tento rámec sa má totiž po prvýkrát týkať nielen bohatých, ale aj rozvojových krajín. Dvojdňové stretnutie, ktoré sa skončilo v nedeľu, predchádzalo summitu krajín G20 v Osake, ktorý sa bude konať 28. a 29. júna.