BUDAPEŠŤ - Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán nie je diktátorom, avšak samotná skutočnosť že si ho maďarskí voliči zvolili, z neho nerobí demokrata, povedal predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker v rozhovore pre týždenník Heti Világgazdaság.
Juncker poskytol viaceré rozhovory pri príležitosti výročia vstupu krajín Vyšehradskej štvorky (V4) do Európskej únie v roku 2004. Pre HVG uviedol, že Orbána v súkromných rozhovoroch síce označuje za diktátora, avšak ho nepovažuje za tyrana.
Predseda EK podľa vlastných slov považuje za dôležité, aby bol v členských krajinách Únie zastúpený každý občan, nezávisle na politickej príslušnosti vlády. "Pre členské krajiny EÚ platia rovnaké pravidlá, ako pre krajiny, ktoré sa o členstvo uchádzajú. Systém bŕzd a protiváh je nutný," dodal Juncker.
Odchod Poľska nie je pravdepodobný
Je nepravdepodobné, že by Poľsko opustilo Európsku úniu, a to ani v prípade, že by vládnuca euroskeptická strana Právo a spravodlivosť (PiS) tento rok opäť zvíťazila v parlamentných voľbách. Povedal to predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker v rozhovore pre poľský denník Rzeczpospolita, ktorý bol zverejnený v pondelok.
Na otázku, či po voľbách, ktoré sa budú v Poľsku konať na jeseň, dôjde k takzvanému "polexitu", teda odchodu krajiny z EÚ, Juncker odpovedal "Nie". "Poľsko je s nami, pretože máme spoločné hodnoty," vyhlásil šéf eurokomisie.
Jeho vyjadrenia prišli po tom, ako poľská opozícia opakovane varovala, že vládnuca strana PiS môže Poľsko nakoniec doviesť až k odchodu z EÚ, píše agentúra Reuters. Vláda PiS sa dostala do sporu s EÚ, keď presadila balík kontroverzných reforiem súdnictva, ktoré podľa Bruselu predstavujú hrozbu pre nezávislosť súdnictva, právny štát i demokraciu.
V dôsledku obáv z toho, že Poľsko nedodržiava základné princípy demokracie, začala Európska únia voči nemu právne konanie. Poľsko sa s EÚ rozchádza aj v otázkach ochrany životného prostredia a migrácie.