BRATISLAVA - Topenie sa ľadu a snehovej pokrývky vplyvom globálneho otepľovania spôsobuje na Mount Evereste problém, keď sa na povrchu objavujú telá horolezcov, ktorí v minulosti pri pokuse zdolať túto najvyššiu horu sveta prišli o život.
"Ľadová pokrývka a ľadovec sa z dôvodu globálneho otepľovania rýchlo roztápajú a telá, ktoré boli celé roky pod nimi pochované, sa teraz odkrývajú," uviedol Šerpa Ang Tšering, bývalý prezident Nepálskej horolezeckej asociácie. "Zniesli sme telá niektorých horolezcov, ktorí zahynuli niekoľko rokov dozadu, avšak teraz sa objavujú tí starší, ktorí ostali pochovaní" dodal.
Ako pokračoval nemenovaný vládny predstaviteľ, ktorý na Mount Evereste pracoval ako styčný dôstojník: "Ja sám som sa v posledných rokoch postaral o približne desať tiel z rôznych lokalít Everestu a jednoznačne sa ich teraz objavuje viac a viac". Na nepálskej strane Mount Everestu sťažuje odstraňovanie mŕtvych tiel nepálske právo, podľa ktorého sa pri manipulácii s mŕtvym vyžaduje prítomnosť vládnych úradov.
Bezmála 300 horolezcov prišlo na Mount Evereste o život od prvého pokusu o výstup na túto najvyššiu horu sveta. Dve tretiny tiel sú podľa všetkého stále pochované v snehu a ľade. Na začiatku jarnej horolezeckej sezóny odstraňujú telá aj zo severnej čínskej strany hory. Doteraz na Mount Everest vyliezlo viac ako 4 800 horolezcov.
Rýchle topenie a stenčovanie sa ľadovcov v oblasti Everestu, ako aj vo väčšine Himalájí, potvrdzujú viaceré štúdie. Avšak nie všetky objavujúce sa telá idú na vrub rýchlemu sa topeniu ľadovcov. Podľa horolezcov je príčinou aj pohyb ľadovca Khumbu. Okrem vysokých nákladov na znesenie tiel z veľkých výšok je podľa expertov potrebné zvažovať aj veľmi osobné hľadisko. Väčšina horolezcov si totiž praje, aby ich v prípade smrti ponechali na hore.