MADRID - Venezuelský prezident Nicolás Maduro napísal list pápežovi Františkovi, v ktorom ho požiadal o pomoc pri riešení situácie v juhoamerickej krajine. Politik v rozhovore na vojenskej základni pre taliansku televíziu Sky TG24 uviedol, že dúfa, že jeho list je už na ceste do Vatikánu, alebo už je možno v cieli.
Prezident tiež vyhlásil, že "slúži Kristovej veci a koná v tomto duchu" a pápeža požiadal, aby "podporil a posilnil" dialóg, a to s jeho "najväčším úsilím a ochotou". Maduro dúfa, že sa dočká pozitívnej odpovede.
Španielsko, Francúzsko, Švédsko, Veľká Británia, Holandsko či Rakúsko v pondelok oficiálne uznali venezuelského opozičného lídra Juana Guaidóa za prechodného prezidenta a vyzvali ho, aby vo Venezuele zorganizoval nové prezidentské voľby.
Guaidóa uznala za dočasného prezidenta už aj Česká republika
Česká republika uznala v pondelok za dočasného prezidenta Venezuely opozičného lídra Juana Guaidóa. Rozhodnutie schválila česká vláda na podnet ministra zahraničných vecí Tomáša Petříčka. "Česká republika už v minulých týždňoch vyzvala na zvolanie demokratických volieb, pretože tie posledné boli sprevádzané mnohými nezrovnalosťami. Aj dnes sa spoločne s našimi európskymi partnermi prikláňame k tomu, že by Juan Guaidó mal byť uznaný za dočasného prezidenta, ktorý by mal zvolať nové voľby," uviedol v pondelok šéf českej diplomacie Petříček.
Česká republika sa tak v rámci krajín EÚ pripojila k Nemecku, Španielsku, Francúzsku, Švédsku, Dánsku a Rakúsku, ktoré Guaidóa uznali za dočasného prezidenta Venezuely už predtým. Už v minulých týždňoch sa k podobnému kroku odhodlali Spojené štáty, Kanada a veľká väčšina krajín Latinskej Ameriky.
Naopak, venezuelského prezidenta Nicólasa Madura, ktorý je podľa Guaidóa nelegitímny, naďalej podporujú vo funkcii Rusko, Čína, Turecko aj Irán. Rusko dokonca tvrdí, že snaha o prebratie moci Guaidóom je vopred pripravenou akciou, ktorú zosnovali Spojené štáty.