MADRID - Španielsky premiér Pedro Sánchez vyzval Nicolása Madura, aby do ôsmich dní vyhlásil nové voľby. V opačnom prípade Madrid uzná opozičného lídra Juana Guaida za legitímneho prezidenta Venezuely.
Sánchez v sobotu povedal, že "Španielsko dáva vláde Nicolása Madura osem dní na zvolanie slobodných, transparentných a demokratických volieb". Premiér dodal, že Guaidó, ako líder venezuelského Národného zhromaždenia, je "osobou, ktorá by mala viesť prechod k slobodným voľbám". Sánchezova vláda tiež chce, aby jeho stanovisko podporili všetky členské krajiny Európskej únie, pričom v sobotu tak už urobil francúzsky prezident Emmanuel Macron.
Guaidó sa vyhlásil za dočasného prezidenta v stredu pred tisíckami demonštrantov na zhromaždení v Caracase. Ako uviedol, na základe venezuelskej ústavy je jeho právom, aby sa ujal prezidentskej funkcie až do vyhlásenia nových volieb. Za dočasného prezidenta ho už uznali Spojené štáty americké či Kanada. Maduro sa však podľa všetkého neplánuje vzdať moci.
Pridalo sa aj Nemecko a Francúzsko
Po Španielsku aj Nemecko a Francúzsko vyzvali v sobotu venezuelského prezidenta Nicolása Madura, aby do ôsmich dní oznámil termín novej voľby hlavy štátu. V opačnom prípade sú pripravené uznať za dočasného prezidenta lídra opozície a predsedu venezuelského parlamentu Juana Guaidóa, informovali agentúry AFP a DPA.
Uvedené stanovisko tlmočila za Nemecko zastupujúca hovorkyňa vlády Martina Fietzová. "Venezuelský ľud musí o svojej budúcnosti rozhodnúť slobodne a v bezpečí," napísala Fietzová na Twitteri. Ak Maduro voľbu do uvedeného termínu nevyhlási, je Berlín pripravený uznať Guaidóa za dočasného prezidenta, ktorý takýto politický proces iniciuje.
Podobne sa na Twitteri vyjadrili francúzsky prezident Emmanuel Macron a španielsky premiér Pedro Sánchez. "Nesnažíme zvrhnúť vlády, vo Venezuele chceme demokraciu a slobodné voľby," tvítoval Sánchez.
"Venezuelský ľud musí mať možnosť slobodne rozhodnúť o svojej budúcnosti. Bez volieb oznámených do ôsmich dní budeme pripravení uznať Juana Guaidóa za 'úradujúceho prezidenta' Venezuely, ktorý iniciuje tento politický proces. Pracujeme na tom s európskymi partnermi," uviedol Macron na mikroblogovacej sieti.
Rokuje Bezpečnostná rada, Británia sa pridala k ultimátu troch krajín
Situáciou vo Venezuele sa v sobotu popoludní SEČ začala na mimoriadnom zasadaní iniciovanom Spojenými štátmi zaoberať Bezpečnostná rada OSN. Jeho konaniu sa procedurálnym hlasovaním snažili zabrániť Rusko a Čína, ale neuspeli. Ruský veľvyslanec pri OSN Vasilij Nebenzia podľa agentúry AP argumentoval, že Venezuela nepredstavuje hrozbu pre medzinárodný mier a bezpečnosť, naopak - čelí snahe USA "o štátny prevrat".
Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo namietal, že Maduro venezuelský ľud utláča, nechá ho hladovať a núti utekať do zahraničia. Pompeo tiež odmietol Madurovu výzvu, aby americkí diplomati opustili Venezuelu s tým, že očakáva, že budú naďalej pod ochranou. "Neskúšajte Spojené štáty v našom úsilí chrániť našich vlastných ľudí," povedal Pompeo. Madurovu vládu označil za "nelegitímny mafiánsky štát" a dodal, že jeho "socialistický experiment spôsobil, že ekonomika sa zrútila". Zároveň vyzval všetky krajiny, aby tiež uznali Juana Guaidóa za dočasného prezidenta, uviedla agentúra DPA.
Veľká Británia sa medzitým v sobotu pridala k Nemecku, Francúzsku a Španielsku s výzvou adresovanou venezuelskému prezidentovi Nicolásovi Madurovi, aby do ôsmich dní oznámil termín novej voľby hlavy štátu, inak je pripravená uznať za dočasného prezidenta lídra opozície a predsedu venezuelského parlamentu Juana Guaidóa. "Po vylúčení opozičných kandidátov, podvodoch s hlasovacími lístkami a nezrovnalostiach vo voľbách je jasné, že prezident Nicolás Maduro nie je legitímnym lídrom Venezuely," napísal britský minister zahraničných vecí Jeremy Hunt na svojom konte na Twitteri. Guaidó je podľa neho vhodná osobnosť, ktorá môže posunúť Venezuelu dopredu.
Nové voľby žiada aj Európska únia
Európska únia požaduje čo najrýchlejšie konanie slobodných, transparentných a dôveryhodných prezidentských volieb vo Venezuele a vytvorenie vlády, ktorá skutočne reprezentuje vôľu občanov tejto juhoamerickej krajiny. Uvádza sa to vo vyhlásení, ktoré v sobotu zverejnila vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničné veci Federica Mogheriniová.
Ak takéto voľby nebudú oznámené v najbližších dňoch, EÚ "podnikne ďalšie kroky" vrátane uznania vedenia krajiny v súlade s článkom 233 venezuelskej ústavy, konštatovala podľa agentúry AFP Mogheriniová. Znamenalo by to, že 27-členný blok uzná za prechodnú hlavu štátu Juana Guaidóa, predsedu venezuelského parlamentu, v ktorom má väčšinu opozícia.
"EÚ opätovne vyjadruje svoju plnú podporu Národnému zhromaždeniu, ktoré je demokratickým legitímnym orgánom Venezuely," píše sa ďalej vo vyhlásení. EÚ zároveň verí, že "mierové a inkluzívne demokratické riešenie je jedinou cestou zo súčasnej politickej slepej uličky". Mogheriniová zároveň avizovala, že EÚ "v nadchádzajúcich hodinách" zintenzívni v súvislosti s venezuelskou krízou kontakty so zahraničnými partnermi.
Venezuela odmietla žiadosť EÚ
Venezuelská vláda odmietla žiadosť európskych štátov na vyhlásenie nových volieb v krajine. Šéf vládnej strany Diosdado Cabello v sobotu povedal, že lídri ako napríklad španielsky premiér Pedro Sánchez by mali viac premýšľať predtým, ako chcú Venezuelu poučovať o demokracii. Sánchez sa stal premiérom na základe dohody parlamentu po tom, ako jeho predchodca rezignoval pre obvinenia z korupcie. "Kto ho zvolil?" pýtal sa Cabello na stretnutí v štáte Cojedes. "Nikto nemôže len tak prísť a rozkazovať nám," dodal.