RÍM - Búrky v Taliansku si od pondelka vyžiadali najmenej 11 mŕtvych, štyria ľudia boli vážne zranení. Najviac obetí úrady hlásia zo severu Talianska, kde niekoľko ľudí usmrtili spadnuté stromy. Pre silný vietor, dážď a lokálne záplavy zostali v najviac postihnutých regiónoch zatvorené školy a na niekoľko hodín sa uzavrelo medzinárodné letisko v Janove. Nefungujú ani niektoré severotalianske prístavy. V meste Rapallo došlo k prevráteniu a zničeniu viacerých lodí. Medzi nimi aj luxusnej jachty syna expremiéra Silvia Berlusconiho.
Loď Berlusconiovcov nedopadla práve najlepšie
V prímorskom letovisku Rapallo, asi 30 kilometrov južne od Janova, búrka vytrhla z kotvísk luxusné jachty. "Je to veľmi dramatické, keď v tme vidíte siluety jácht, ktoré sa plavia okolo a potom sa roztrieštia," povedal očitý svedok agentúre ANSA. V Rapalle obvykle kotví okolo 400 jácht. Živel ich zničil asi polovicu, a to vrátane lode patriacej rodine talianskeho expremiéra Silvia Berlusconiho. Voda na pláž vyvrhla rozbité vraky a vytvorila z nich hradbu.
Majiteľom jachty menom Suegno je politikov syn Pier Silvio. Podľa denníka Corriere della Sera meria loď 37 metrov a bola postavená v Ancone. Jej cena sa odhaduje na päť až šesť miliónov eur. Aké rozsiahle škody plavidlo utrpelo, nie je zatiaľ známe.
Búrky si vyžiadali už 11 mŕtvych
Medzi poslednými hlásenými obeťami je muž, ktorý v prímorskom letovisku Rimini prevádzkoval adrenalínový šport zvaný kitesurfing. V podalpskom regióne sa našlo mŕtve telo rybára, ktorý v dôsledku silného vetra spadol do jazera Levico, keď chcel skontrolovať stav svojho člna. V Dolomitoch sa v utorok našlo telo 61-ročného muža, ktorého pravdepodobne strhol prúd rozvodnenej rieky. V juhotirolskej obci San Martino in Badia padajúci strom zabil v pondelok večer dobrovoľného hasiča, informovala agentúra ANSA. Práve padajúce stromy si v pondelok vyžiadali najmenej štyroch mŕtvych.
Taliansko pod vodou
V Benátkach spôsobil silný vietor v kombinácii so zdvihnutou hladinou vody záplavy. Námestie sv. Marka bolo na niekoľko hodín uzavreté, pretože ani obvyklé drevené lávky už nezaručovali bezpečnú cestu cez námestie. Jav známy ako "aqua alta", teda pravidelné zdvihnutie hladiny Jadranského mora, ešte len šiesty raz v histórii prekročil hranicu 150 centimetrov. Pod vodou sa ocitlo 70 percent starého mesta, ale počas utorka hladina o desiatky centimetrov klesla. Voda napáchala škody takisto vnútri Chrámu svätého Marka, kde skončili pod hladinou napríklad vzácne mozaiky, uviedla agentúra ANSA.
Obrovské škody
Šéf benátskeho regiónu Luca Zaia varoval, že pôda už nedokáže vstrebať ďalšiu vodu. "Škody idú do stoviek miliónov," posťažoval sa Zaia. Miliónové škody prírodné živly napáchali aj na talianskom poľnohospodárstve. Napríklad v okolí juhotalianskeho Brindisi tornádo zničilo olivové háje, v Kalábrii povodne zaplavili skleníky so zeleninou a na Sicílii sa pod vodou ocitli sady s pomarančovníkmi.
V savonskom prístave zaplavilo automobilový terminál. Po skrate v dvoch skladiskových halách vypukol požiar a zničených bolo niekoľko stoviek automobilov, väčšinou luxusnej značky Maserati, určené na vývoz na Blízky východ.