MOSKVA - Americké stíhacie lietadlá zhodili 8. septembra na dedinu Hadžín vo východosýrskej provincii Dajr az-Zaur fosforové bomby. Uviedol to v nedeľu ruský generál Vladimir Savčenko, informovala agentúra TASS.
Podľa neho dedinu bombardovali dve americké bojové stíhačky typu F-15. "Tieto nálety spôsobili veľké požiare. Infomácie o prípadných obetiach či škodách sa ešte zisťujú," povedal vo vyhlásení Savčenko. Rusko upozornilo, že použité zápalné fosforové bomby zakazuje dodatočný protokol Ženevského dohovoru z roku 1949. Útoky na východe Sýrie podnikajú lietadlá Američanmi vedenej koalície, ale aj iracké vzdušné sily, pretože niektoré oblasti v tejto časti krajiny ešte stále ovládajú militanti z Daeš.
Američania to popreli
Americké ministerstvo obrany poprelo v nedeľu obvinenia ruskej armády, podľa ktorej Spojené štáty použili cez víkend na východe Sýrie fosforové bomby. S odvolaním sa na hovoru Pentagónu o tom informovali agentúra Reuters a stanica Hlas Ameriky. Ruská armáda predtým podľa tlačových agentúr TASS a RIA uviedla, že dve americké stíhačky F-15 v sobotu 8. septembra zhodili fosforové bomby na dedinu Hadžín vo východosýrskej provincii Dajr az-Zaur. Ich terčom boli zrejme militanti zo skupiny Daeš, ktorí tam majú svoju poslednú významnejšiu baštu v Sýrii.
Ruský generál Vladimir Savčenko dodal, že americké nálety spôsobili prudké požiare, zatiaľ však neboli informácie o prípadných obetiach. Biely fosfor je využívaný na vytváranie dymovej clony, no tiež ako zápalná zbraň, pretože je vysoko horľavý a môže spôsobiť ťažké popáleniny. Ženevské konvencie zakazujú využívanie zbraní s bielym fosforom, keď sa v blízkosti nachádzajú civilisti, uviedol Hlas Ameriky.
"Nedostali sme žiadne správy o nejakom použití bieleho fosforu," povedal hovorca Pentagónu Sean Robertson. "A nijaká vojenská jednotka v tejto oblasti ani nie je vybavená muníciou s bielym fosforom." Útoky na východe Sýrie podnikajú lietadlá Američanmi vedenej koalície, ale aj iracké vzdušné sily, pretože niektoré oblasti v tejto časti krajiny ešte stále ovládajú militanti z Daeš.
Podľa skupín pre ľudské práva už Spojenými štátmi vedená koalícia bojujúca proti Daeš počas sýrskeho konfliktu muníciu s bielym fosforom použila. Tieto skupiny kritizujú jej využívanie v obývaných zónach, pretože môže zabiť a zmrzačiť civilistov.