Piatok22. november 2024, meniny má Cecília, zajtra Klement

Tisíce protestujúcich opäť v uliciach: Situácia v Chemnitzi sa však nateraz upokojuje

Protesty v Chemnitzi
Protesty v Chemnitzi (Zdroj: SITA/AP/Jens Meyer)

CHEMNITZ - Na demonštráciu proti imigrantom, ktorá sa v piatok konala vo východonemeckom meste Chemnitz, prišlo okolo 2300 ľudí. Informovala o tom podľa agentúry DPA miestna polícia. Organizátorom akcie bolo protiimigračné hnutie Pro Chemnitz.

Na protidemonštrácii, ktorú zvolal spolok Chemnitz bez nacistov (Chemnitz nazifrei), sa zúčastnilo do 1500 osôb. Piatkové akcie sa podľa polície zaobišli "takmer" bez incidentov: zaregistrovaných bolo len šesť prípadov porušenia zákona o zhromažďovaní. Na priebeh protestov dozeralo mnoho policajtov - posily privolali zo šiestich spolkových krajín. Úlohou zasahujúcich policajtov bolo oddeliť spomínané dva tábory.

Účastníci protestu Pro Chemnitz žiadali v meste obnovenie bezpečnosti. Oznámili tiež, že podobné zhromaždenie sa na rovnakom mieste uskutoční aj na budúci piatok. Nepokoje a protesty v Chemnitzi nasledovali krátko po zabití 35-ročného Nemca s kubánskymi koreňmi, z ktorého sú podozriví utečenci z krajín Blízkeho a Stredného východu.

Úrady o pravosti videa nepochybujú

Prokurátor mesta Drážďany Wolfgang Klein, vyšetrujúci najnovšie násilnosti v nemeckom meste Chemnitz, nemá dôvod pochybovať o autentickosti videozáznamu zachytávajúceho údajný rasistický útok, ktorý v meste vyvolal nepokoje. "Nemáme dôvod domnievať sa, že by video mohlo byť falošné," uviedol Klein podľa denníka Zeit Online. Dodal, že so záznamom preto pracujú vyšetrovatelia.

Kleinove tvrdenie prišlo po tom, ako šéf Spolkového úradu pre ochranu ústavy (BfV) Hans-Georg Maassen spochybnil pravosť spomínaného videozáznamu. Klein uviedol, že nevie, prečo Maassen dospel k inému záver ako drážďanskí vyšetrovatelia. Maassen sa pre najčítanejší nemecký denník Bild vyjadril, že neexistujú nijaké dôkazy, že videozáznam útokov na cudzincov v meste Chemnitz, ktorý sa objavil na webe, je autentický. Podľa jeho opatrnej formulácie sú však dôvody domnievať sa, že išlo o cielenú falošnú informáciu s možným zámerom odpútať pozornosť občanov od vraždy v Chemnitzi.

Maassen pre Bild spochybnil aj opodstatnenosť použitia slovného spojenia "štvanica" na cudzincov, ktorý v súvislosti s udalosťami v Chemnitzi vyslovila spolková kancelárka a už v stredu ho na pôde saského krajinského parlamentu spochybnil i tamojší krajinský premiér a Merkelovej stranícky kolega Michael Kretschmer. Podľa jeho slov by sa dianie v Chemnitzi malo opísať správne. "Je jasné, že tam nebola luza, štvanica, a nedošlo tam k pogromom", formuloval. Maassenove vyjadrenia vyvolali v spolkovej republike ostré reakcie. Politici Merkelovej CDU ho vyzvali, aby zverejnil zdroje svojich informácií.

Koaliční sociálni demokrati z SPD i opoziční zelení žiadajú zvolanie mimoriadneho zasadania parlamentného výboru pre vnútro za účasti samotného Maassena i jeho nadriadeného, spolkového ministra vnútra Horsta Seehofera. Strana Ľavica, ale aj časť zelených volajú po Maassenovej demisii. Líder opozičnej Alternatívy pre Nemecko (AfD) Alexander Gauland vyzval na odstúpenie zase hovorcu vlády Steffena Seiberta, pretože podľa jeho slov by jeho ďalšie pôsobenie vo funkcii znamenalo, že sa "tu vedome a profesionálne vedie ohlupovanie" ľudí.

Viac o téme: ProtestyNemeckoChemnitz
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu