LONDÝN - Britská prokuratúra obvinila Rusov Alexandra Petrova a Ruslana Boširova v prípade otrávenia bývalého ruského špióna Sergeja Skripaľa a jeho dcéry Julije nervovoparalytickou látkou novičok. Informovala o tom v stredu agentúra AP.
Prokuratúra ich obvinila v neprítomnosti zo sprisahania s úmyslom vraždy Skripaľovcov, použitia a prechovávania novičku a ďalších trestných činov. Prokurátorka Sue Hemmingová uviedla, že Británia nežiada Moskvu o vydanie týchto mužov, pretože ruská legislatíva zakazuje vydávanie občanov tejto krajiny. Bol však na nich vydaný európsky zatykač a protiteroristická polícia zverejnila ich fotografie.
Podľa polície muži - štyridsiatnici - prileteli z Moskvy do Londýna na ruské pasy dva dni predtým, ako došlo k otráveniu Skripaľovcov. Polícia sa domnieva, že nervovoparalytickú látku prepašovali vo falošnom flakóne parfumu Nina Ricci a potreli ňou vchodové dvere domu Skripaľovcov.
O viac ako tri mesiace neskôr našiel fľaštičku miestny obyvateľ Charlie Rowley. Hospitalizovali ho a jeho priateľka Dawn Sturgessová zomrela v nemocnici po tom, ako bola vystavená účinkom tejto látky.
Polícia dodala, že stopy po novičku sa našli v londýnskom hoteli, kde sa obaja muži ubytovali. Do Británie pricestovali 2. marca cez letisko Gatwick a krajinu opustili 4. marca.
Bývalý ruský špión Skripaľ a jeho dcéra sa stali 4. marca v anglickom meste Salisbury terčom útoku, pri ktorom bola podľa tamojších vyšetrovateľov použitá nervovoparalytická látka novičok, vyvinutá v 70. a 80. rokoch v bývalom Sovietskom zväze. Skripaľovci útok prežili. Londýn pripísal zodpovednosť za túto otravu Moskve, ktorá to však rozhodne popiera.
Mayová informovala britských poslancov
Britská premiérka Theresa Mayová v stredu na pôde parlamentu vyhlásila, že dvaja hlavní podozriví v prípade otrávenia bývalého ruského špióna Sergeja Skripaľa a jeho dcéry Julije nervovoparalytickou látkou novičok v anglickom Salisbury sú agenti ruskej vojenskej rozviedky GRU.
Britské tajné služby podľa Mayovej dospeli k názoru, že Alexandr Petrov a Ruslan Boširov pracujú pre tajnú službu GRU. Britská premiérka konštatovala, že nešlo o akciu "na vlastnú päsť", ale o operáciu, ktorá bola "takmer určite schválená aj mimo GRU na vysokej úrovni ruského štátu".
Rusom podozriví nič nehovoria
V súvislosti s obvineniami dvoch Rusov v kauze Skripaľ sa ruské ministerstvo zahraničných vecí v stredu obrátilo na Londýn s výzvou, aby prešiel od "informačných manipulácií" k praktickej súčinnosti medzi vyšetrovacími orgánmi.
Podľa agentúry Interfax to uviedla hovorkyňa ruského rezortu diplomacie Marija Zacharovová. Vyhlásila, že "médiami zverejnené mená, ako aj fotografie" ruských občanov podozrivých v kauze Skripaľ "nám nič nehovoria".
Odmietnutie obvinení
Ruská misia pri Organizácii pre zákaz chemických zbraní (OPCW) tvrdí, že OPCW sa dala zatiahnuť do "nečistých politických hier Británie". Ruskí diplomati to uviedli v reakcii na zverejnenie správy OPCW o incidente z júna v britskom meste Amesbury, kde došlo k otrave dvoch osôb, z ktorých jedna neprežila. Informovala o tom v stredu agentúra TASS.
V utorok zverejnenej správe organizácie OPCW sa konštatuje, že jej testy preukázali zhodu s "toxickou chemikáliou nájdenou v biomedicínskych a environmentálnych vzorkách" odobratých v súvislosti s predošlou otravou v blízkom meste Salisbury, pri ktorej boli v marci zasiahnutí bývalý ruský špión Sergej Skripaľ a jeho dcéra Julija.
Británia túto chemikáliu predtým identifikovala ako novičok - smrtiacu bojovú látku vyrábanú v Sovietskom zväze v ére studenej vojny. OPCW však vo svojej najnovšej správe novičok priamo nespomenula, uviedla v utorok agentúra AP.
Do kontaktu s novičkom sa mali v Amesbury dostať Dawn Sturgessová a jej partner Charlie Rowley, pričom Sturgessová na následky otravy zomrela. Podľa správy OPCW nebolo možné určiť, či sa z tej istej dávky predtým otrávili aj Skripaľovci, ktorí obaja prežili a medzičasom ich mohli prepustiť z nemocnice.
Británia z použitia novička proti Skripaľovcom obviňuje Rusko, čo však druhá strana rozhodne odmieta. Predstavitelia ruskej misie pri OPCW vo svojom stredajšom vyhlásení upozorňujú, že v najnovšej správe OPCW sa o pôvode nervovoparalytickej látky nehovorí nič a nespomína sa ani názov novičok. Británii to však podľa ruských diplomatov nezabránilo, aby tieto fakty pertraktovala tak, ako jej to vyhovuje.
Ruská misia v tejto súvislosti vyjadrila ľútosť, že technický sekretariát OPCW bol "chtiac či nechtiac" zatiahnutý do nečistých politických hier rozpútaných Britániou.