TOKIO - Bližšie neupresnená islamistická skupina zverejnila videonahrávky s dvojicou rukojemníkov, ktorí sú údajne zadržiavaní v Sýrii. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním sa na organizáciu organizáciu SITE, ktorá monitoruje činnost extrémistov.
Japonský novinár Džumpei Jasuda a Talian Alessandro Sandrini sa objavujú na dvoch rôznych videozáznamoch, ktoré sa ale navzájom veľmi podobajú. Obaja muži na nich kľačia pred múrom a majú na sebe oranžové kombinézy. Vedľa nich stoja ozbrojenci celí v čiernom a s kuklou na hlave.
Jasuda o sebe v 20-sekundovom videu tvrdia, že je Kórejčan, ale hovorí po japonsky. Uvádza, že nahrávka odfotil 25. júla. Novinár sa sťažuje, že je vo veľmi zlej situácii a prosí o čo najrýchlejšiu záchranu.
#Breaking #Italy #Terrorism
— Mr. Revinsky (@MrKyruer) July 31, 2018
A footage of Alessandro Sandrini appeared some days ago: he is an Italian man that was captured by a militant organization (some sources say it is #HTS) in October 2016 between #Turkey and #Syria. pic.twitter.com/e5zbdFbrEJ
Japonská vláda dnes podľa agentúry AP oznámila, že vyvíja maximálne úsilie, aby Japonca zrejme zadržiavaného radikálmi v Sýrii oslobodila. Hovorca japonskej vlády Jošihide Suga na tlačovej konferencii vyjadril presvedčenie, že muž z videonahrávky je skutočne japonský novinár na voľnej nohe Jasuda. Bližšie podrobnosti o krokoch japonských úradov na záchranu reportéra odmietol povedať.
Sandrini uvádza iný dátum vzniku videa, a síce 19. júla. Hovorí, že je to jeho posledná žiadosť o oslobodenie smerovaná talianskej vláde. Taliansky rukojemník bol podľa správ talianskych médií unesený v Turecku v októbri 2016 a následne prevezený do Sýrie. Údajne pochádza z Brescie a má okolo 32 rokov, píše agentúra AFP.
Jasudu zrejme uniesli bojovníci sýrskej odnože teroristickej siete al-Kájda, fronty An-Nusrat, na severe Sýrie v roku 2015. V uplynulom roku sa objavilo na internete niekoľko videonahrávok, na ktorých bol pravdepodobne Jasuda ako rukojemník zachytený, uviedla agentúra AP.
Jasuda začal pôsobiť ako reportér na Blízkom východe krátko po roku 2000. V roku 2004 bol zajatý spoločne s ďalšími tromi Japonci v Iraku, ale bol prepustený, keď jeho oslobodenie dohodli s únoscami islamskí duchovní.
Do Sýrie sa naposledy vydal v júni 2015, aby informoval o svojom novinárskom kolegovi Kendžim Gotoovi, ktorý bol unesený a zabitý teroristami z organizácie Daeš.