NEW YORK - Guvernér Andrew Cuomo v utorok oznámil, že štát New York zažaluje federálnu vládu Donalda Trumpa za politiku rozdeľovania rodín, obvinených z ilegálneho prekročenia hranice do USA. Túto migračnú politiku nulovej tolerancie označil za "neľudskú", informovala tlačová agentúra AP. Trumpovu administratívu zažalovala aj žena z Guatemaly, od ktorej odtrhli jej sedemročného syna, keď obaja prišli do USA a chceli požiadať o azyl.
Frontman svetoznámej írskej skupiny U2, Bono, vyzval členov amerického Kongresu z oboch strán, aby žiadali ukončenie rozdeľovania rodín na americko-mexickej hranici. Demokratický guvernér štátu New York Cuomo povedal na tlačovej konferencii novinárom, že podľa jeho očakávania bude žaloba podaná do dvoch týždňov. Cuomo informoval, že najmenej 70 detí, ktorých oddelili od rodičov, je v súčasnosti ubytovaných v zariadeniach štátu New York, ktoré majú kontrakty s federálnou vládou. Väčšina týchto zariadení sa nachádza v meste New York.
Guvernér tvrdí, že deti boli rodičom odobraté protizákonne, bez náležitého procesu. Trumpova administratíva argumentuje, že rozdeľovanie rodín si vyžaduje zákon. A zároveň vysvetľuje, že využíva toto opatrenie, aby odradila nelegálnych migrantov od príchodu do USA. Ministerka pre vnútornú bezpečnosť Kirstjen Nielsenová uviedla, že od októbra do apríla zaznamenali úrady 148 prípadov podvodov, keď niekto neoprávnene vystupoval na hranici USA ako príbuzný dieťaťa. Tieto prípady sa týkali celkovo 301 osôb. Nie je však známe, koľko z nich bolo detí.
Nielsenová dodala, že nastal 314-percentný nárast takých prípadov, keď dospelí prišli s deťmi, ktoré neboli členmi ich rodiny. Títo dospelí boli podľa ministerky obchodníci s ľuďmi alebo prevádzači. Od zavedenia politiky nulovej tolerancie - keď každého, koho chytia pri nelegálnom prekročení hranice USA, trestne stíhajú - bolo od rodín oddelených už vyše 2300 neplnoletých. Nielsenová vyhlásila, že každý, kto chce v súlade so zákonom požiadať o azyl, by mal ísť s rodinou na oficiálny hraničný priechod a potom od nej nebude oddelený.
Guatemalčanka Beata Mariana de Jesus Mejia-Mejia (38) uviedla, že členovia pohraničnej stráže jej odobrali syna dva dni po tom, čo 19. mája prekročili hranicu USA neďaleko mesta San Luis v Arizone. V žalobe podanej v utorok v metropole Washington sa uvádza, že jej syn "kričal a plakal", keď ho príslušníci odvádzali preč. Keď jej jediný raz povolili telefonát so synom, neustále plakal a opakoval "Mama!". Chlapec je podľa žaloby údajne umiestnený v zadržiavacom zariadení pre "neplnoletých bez sprievodu" v arizonskom meste Phoenix.
Na protest proti tejto migračnej politike, ktorej výsledkom sú rozdelené rodiny, plánujú starostovia z celých USA odcestovať na hranicu Texasu s Mexikom. Vo štvrtok ráno sa zhromaždia na tlačovej konferencii v obci Tornillo, ktorá je hraničným priechodom. Akcie sa má podľa očakávania zúčastniť aj starosta Los Angeles Eric Garcetti.